fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Nemecko: Söder navrhuje vytvorenie postu eurokomisára pre obranu

Predseda Kresťanskosociálnej strany Bavorska (CSU) Markus Söder podporuje myšlienku, aby mala Európska únia po novom aj komisára zodpovedného za oblasť obrany. Podľa tlačovej agentúry DPA sa tak vyjadril pre stredajšie vydanie denníka Rheinische Post.

„O našej bezpečnosti možno uvažovať len celoeurópsky. Prečo by európska obranná stratégia nemala byť utváraná európskym komisárom pre obranu?“ povedal nemecký politik stojaci na čele krajinskej vlády v Bavorsku. Požaduje, aby členovia EÚ namiesto „polovičných“ riešení dlhodobo presadzovali „samostatný európsky obranný kontingent, kyberbrigádu a európsku stratégiu protisatelitnej obrany“.

Šéf CSU, ktorá na spolkovej úrovni vládne v koalícii so sesterskou Kresťanskodemokratickou úniou Nemecka (CDU) a Sociálnodemokratickou stranou Nemecka (SPD), taktiež zdôraznil, že by bolo „dôležitým znamením“, keby v najbližších rokoch vzniklo „skutočne európske vojsko“.

Členské štáty EÚ sa už dlhšie snažia o užšiu vojenskú spoluprácu, napríklad v podobe tzv. obrannej únie, poznamenala DPA.

Podľa májovej správy agentúry AFP sa uvažuje o tom, že Európska komisia bude v novom zložení obsahovať aj post komisára pre spoločnú európsku obranu, čo by znamenalo taktiež vznik nového generálneho riaditeľstva v rámci organizačnej štruktúry exekutívy EÚ.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info