fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Česká poslankyňa šokuje. Umriem na rakovinu, aj preto chcem eutanáziu, vraví

tasr

Možnosti zvoliť si svoju smrť by sa mohli dočkať aj smrteľne chorí pacienti v Česku. Podľa vzoru Luxemburska chce eutanáziu zakomponovať do českej legislatívy poslankyňa Věra Procházková.

Zákon, ktorý by za striktne stanovených podmienok povoľoval aktívnu a pasívnu eutanáziu a asistovanú samovraždu, chce mať poslankyňa hotový do konca roka. V rozhovore pre Blesk povedala, že legalizáciu eutanázie dlhuje svojim zosnulým príbuzným, ale aj sebe. Prezradila, že sama pravdepodobne zomrie na rakovinu a rada by mala možnosť rozhodnúť sama o svojej smrti.

Naposledy sa o eutanázii hovorilo v roku 2016, kedy bol návrh zamietnutý. Aktuálne už nový legislatívny návrh finišujú a má byť predložený už onedlho. Názov tejto novely bude „Zákon o eutanázii a asistovanej samovražde“.

Bude však potrebné vysvetlenie týchto pojmov, pretože sa ľuďom často miešajú dohromady. Počas asistovanej samovraždy si jed podá sám pacient, aktívna eutanázia je vykonaná niekym iným. Aktívna eutanázia alebo asistovaná samovražda sa vykonáva za pomoci injekcie či prášku.

Predvečer ekonomickej vojny. Spojené štáty spolu s Čínou vyostrujú situáciu

Pravidlá majú byť nastavené jasne – vek nad 18 rokov, žiadni psychiatrickí pacienti a musia to byť skutoční pacienti s nevyliečiteľnou chorobou. Žiadosť musí podať sám pacient a tú potom musí schváliť komisia, ktorá by mala byť zložená z právnikov, lekárov i pacientov.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info