fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Európska komisia si už neškrtne. Merkelová je pri Nord Stream 2 neoblomná

Európska komisia nebude schopná zastaviť výstavbu plynovodu Nord Stream 2 aj napriek prijatiu novej smernice EÚ o plyne, uviedla nemecká kancelárka Angela Merkelová.

„Projekt je takmer plne schválený. Nová smernica o plyne dáva Európskej komisii viac príležitostí k výhradám. Projektu však nezabráni, „citoval jej slová Handelsblatt.

Kancelárka nazvala Ukrajinu „kľúčovým bodom“ pri výstavbe plynovodu. Podľa jej názoru by mal Kyjev zostať ako súčasť tranzitu zemného plynu, a to aj napriek vzniku nového plynovodu.

Nord Stream 2 predpokladá pokládku dvoch plynovodov z pobrežia Ruska cez Baltické more do Nemecka s celkovou kapacitou 55 miliárd kubických metrov ročne. Realizuje ho spoločnosť Nord Stream 2 AG. Gazprom investuje polovicu prostriedkov a zvyšok investujú európski partneri.

Nemecko podporuje výstavbu s dôrazom na komerčné zameranie projektu. Podľa ministra hospodárstva Petera Altmeiera prispeje Nord Stream 2 k stabilizácii dodávok plynu do Európy.

Trump v čase americko-iránskeho napätia rokoval s prezidentom Švajčiarska

Do tohoto projektu sa angažuje aj Rakúsko, ktoré má záujem o spoľahlivé dodávky zemného plynu. Povedali ale, že úmysly USA uvaliť sankcie na spoločnosti, ktoré sa zúčastňujú na projekte, „vyvolávajú otázky z hľadiska medzinárodného práva“. Ako uviedol šéf rakúskeho koncernu OMV Rainer Seele, Moskva sa dlhodobo etablovala ako spoľahlivý dodávateľ energetických zdrojov.

Projekt je tiež podporovaný Nórskom, ktorého vláda vlastní 30% podielu v Kvaerner – jednej z firiem dodávateľov plynovodu.

Proti Spojeným štátom sa stavia Ukrajina, Poľsko a ďalšie štáty. Podľa kritikov je Nord Stream 2 politickým projektom. Ruské úrady opakovane vyhlásili, že jeho charakter je výhradne komerčný, a cieľom bolo zvýšiť energetickú bezpečnosť Európy.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info