HLAVNÝ DENNÍK
KOMENTÁRE

Perly ducha novej námestníčky generálnej prokuratúry Kováčikovej alebo na veľkú dieru veľká záplata

Generálny prokurátor Slovenskej republiky Jaromír Čižnár vymenoval v piatok do funkcie prvej námestníčky generálneho prokurátora Vieru Kováčikovú.

JUDr. Viera Kováčiková je dlhoročnou prokurátorkou, ktorá má za sebou výborné výsledky práce. V rezorte prokuratúry pôsobí viac ako 40 rokov, je rešpektovanou prokurátorkou nielen v rezorte prokuratúry, ale aj v odborných kruhoch.

Kladiem si otázku ako mohol JUDr. Čižnár, ktorý pozná detailne moju trestnú vec, menovať JUDr. Kováčikovú do funkcie.

Jana Teleki: Prokuratúra priznala, že 11 rokov viedla trestné konanie nezákonne. Omyl, či štátny teror?

JUDr. Kováčiková – prokurátorka, ktorá nevie ako vyzerá trestný spis.

V novembri v roku 1998 bolo voči mne začaté trestné konanie. Publikovaním anonymnej veršovanej satiry som podľa obvinenia vzneseného 1.6.1999 naplnila podstatu trestného činu útoku na verejného činiteľa tlačou v súbehu s ohováraním. Trestná vec, ktorú riešil vyšetrovateľ Ing. Gaduš- OR PZ Považská bystrica a dozor nad trestným konaním vykonával JUDr. Križka – ČVS: OUV 345/PB – 98 – bolo začaté 17.11.1998 a právoplatne skončené 17.10.1999. Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť a stalo sa vykonateľným 18.11.1999.

Trestný spis má cca 476 strán.

V roku 2000 sa JUDr. Kováčiková zahrala na generálnu prokurátorku. Vo veci právoplatne skončenej vydala svojej podriadenej pokyn, opätovne konať v právoplatne skončenej veci, ktorú bolo možné opätovne otvoriť iba na základe rozhodnutia o mimoriadnom opravnom poriadku. Bezprostredne po prevalení škandálu tvrdila, že konala na základe rozhodnutia generálneho prokurátora. Jej klamstvo v plnej nahote odhalila v roku 2011 JUDr. Švábiová, keď v stanovisku GP SR uviedla, že generálny prokurátor nikdy nerozhodoval, nakoľko nikdy nebola podaná sťažnosť a nemal o čom rozhodovať.

Druhé trestné konanie v trestnej veci: ČVS: OUV 345/PB – 98 – začaté 14.2.2000 – právoplatne skončené 7.11. 2011 bolo ukončené skončené oslobodzujúcim rozsudkom odôvodneným prekážkou rozhodnutej veci spočívajúcej v rozhodnutí vyšetrovateľa v roku 1999, porušením zásady nie dvakrát v tej istej veci a porušením viacerých článkov ústavy, na ktoré som upozorňovala v priebehu celého konania.

V súčasnosti mám dve právoplatné rozhodnutia v jednej trestnej veci, čo je v civilizovanej Európe nonsens

Prokurátorka JUDr. Kováčiková – hlupaňa, ktorá nevie ako vyzerá trestný spis alebo skorumpovaná beštia ?

Keď sa úmyselné privodenie nezákonného trestného konania JUDr. Kováčikovou, na ktorom sa úspešne podieľalo 27 sudcov a prokurátorov prevalilo v médiách, vyjadreniami k duplicitnému trestnému konaniu JUDr. Kováčiková degradovala sama seba na úroveň právneho dementa. Pochopiteľné hlúposť nie je trestným činom je iba pochybením nesprávnym výkladom jednotlivých ustanovení trestného zákona, a tak všetky trestné oznámenia na organizovanú trestnú činnosť sudcov a prokurátorov boli odmietnuté s odôvodnením, že sa jedná o pochybenie a nesprávny výklad trestného zákona a trestného poriadku.

Keď satira zabíja! O príbehu Jany Teleki rozprávame s advokátom Davidom Záhumenským

Môže prokurátor nevedieť ako vyzerá trestný spis?

JUDr. Kováčiková – vyjadrenie z roku 2003 – po viac ako 20 rokov strávených na prokuratúre:

Prvé trestné konanie v trestnej veci ČVS: OUV 345/PB – 98 nebolo trestným konaním, ale priestupkovým…“

Trestné konanie a priestupkové sú diametrálne odlišné konania. Kým v priestupkovom konaní, ktoré vedie príslušný obvodný úrad páchateľovi priestupku v krajnom prípade hrozí smiešna pokuta, trestné konanie voči predpokladanému páchateľovi trestnej činnosti je vážnym zásahom do práv občana. Trestné konanie vedie vyšetrovateľ, po vznesení obvinenia dozoruje prokurátor …

Trestný spis je súhrn listín zhromaždených od prijatia trestného oznámenia až po ukončenie trestného konania . Prokurátor dozoruje iba trestné konania …

Sú omše iba podujatia KDH? Vypočujte si podcast Branislava Škripeka o incidente s Alojzom Hlinom

Po vyjadreniach JUDr. Kováčikovej som predpokladala, že nezmysel uvedený pre médiá nebude schopná uviesť do rozhodnutia, predsa len … JUDr. Kováčiková od tohto tvrdenia, nezmyselnými klamstvami živila konaie dlhých jedenásť rokov, do samotného ukončenia trestného konania.

Pred niekoľkými mesiacmi som sa na osobnom stretnutí spýtala JUDr. Čižnára, či v svojej praxi stretol s prokurátorom, ktorý by nevedel ako vyzerá trestný spis. Pokrútil hlavou a povedal, že s takým hlupákom sa na prokuratúre nestretol, zároveň dodal, že prokurátor každý deň rozhoduje o trestných spisoch …

Piatok 11.mája menoval prokurátorku Vieru Kováčikovú do funkcie prvej námestníčky generálneho prokurátora…

 

Článok môžete podporiť na VYBRALI.SME.sk

 

SÚVISIACE

Načítava sa...

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info