fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Volvo to hrá na obe strany. V Poľsku im neprešla progresívna reklama

ilustračné foto

Švédska automobilka Volvo, ktorú vlastnia od roku 2010 Číňania, podporuje ústretovú politiku k rodičom.

Zamestnanci, ktorí sa stali rodičmi, majú platenú starostlivosť po dobu šiestich mesiacov. Reklama bola prezentovaná na stránke spoločnosti Volvo s karikatúrou.

Text reklamy hovorí: „Dávate prednosť kariére alebo svojej rodine? Od teraz si môžete splniť oboje v spoločnosti Volvo, pretože pracovníkom ponúkame v regióne EMEA šesť mesiacov platenej rodičovskej dovolenky, bez ohľadu na pohlavie.“ Reklama ukazuje ako sa dvaja homosexuálni muži držia za ruky a dievča riadi Volvo.

Na oficiálnych stránkach Volvo sú zobrazené prominentné dve ženy, ktoré sú zrejme lezbičky, s dieťaťom v aute. Zdá sa, že typická rodina v regióne EMEA sa pre spoločnosť Volvo skladá z dvoch homosexuálov alebo lesbických žien.

Zaujímavé je však odlišná rodičovská kombinácia zobrazená na stránke POLISH SCORE spoločnosti Volvo. Namiesto dvoch homosexuálov je pár zobrazený ako otec a matka stojaci pred chlapcom, ktorý riadi Volvo.

Prečo sa líši reklama práve v Poľsku? Očakávali negatívne reakcie, keby sa ukázalo, že sú dvaja rodičia rovnakí? Pretože Poliaci stále myslia „normálne“? V pravidlách pre komentáre spoločnosti VOLVO sa varuje, že odstráni všetky „negatívne“ komentáre, ktoré porušujú ich „pravidlá sociálnych médií“. Čo je pre VOLVO negatívne?

Komentár Rafaela Rafaja: V priemere zarábame o 40% menej ako by sme si zaslúžili

Poľské komentáre na poľskej stránke VOLVO boli plné vtipných komentárov ohľadom rozdielu medzi reklamou pre Poľsko v iných krajinách. Jeden z komentárov znie: „Dobrá práca, že ste neskopírovali túto zlú schému z oficiálnych stránok VOLVO.“

Vo veľa krajinách EÚ sa zmenili zákony v tejto oblasti. Nie je to už otec a matka, ale rodič 1 a rodič 2. Termíny „otec“ a „matka“ boli odstránené z oficiálneho jazyka a ktokoľvek môže byť „rodič“, bez toho by bol biologický. Spolkový snem v Nemecku zmenil zákon a v pase či ďalších dokumentoch môžete uviesť nielen „muža“ a „ženu“ ako pohlavie, ale aj „iné“. Rodný list neuvádza pohlavie novorodenca. Aké pohlavie má dieťa a časom môžu určiť rodičia. Kam to smeruje, naozaj nevieme.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info