Čaputová, trójsky kôň SMERu?
28 | 02 | 2019 I Juraj Štubniak

(Glosa)


Text tohto komentáru venujem tým, ktorí čítajú aj viac ako len nadpisy. Pre tých „nadpisových“, ktorí dokážu len na základe textu nadpisu napísať „zasvätený“ komentár odkazujem: Text v nadpise je otázka, nie konštatovanie.

Prvotná idea pre túto glosu sa zrodila, keď som písal druhú časť komentáru o šéfovi progresívneho Slovenska, Ivanovi Štefunkovi. Ak ste nečítali aspoň druhý diel, tak vrelo odporúčam prečítať, lebo budem nadväzovať na fakty tam uverejnené.

Juraj Štubniak: Cesta Ivana Štefunka k Progresívnemu Slovensku alebo budovanie Smeru s ľudskou tvárou – II. Časť
27 | 02 | 2019 | Juraj Štubniak


Priznávam, nadpis znie trochu bulvárne a je možné očakávať plamenné obvinenia zo šírenia hoaxov a konšpirácií. Ale skôr ako sa tak stane, poprosím vás, aby ste sa spolu so mnou zamysleli, nad faktami, ktoré už predo mnou publikoval mainstream. A ten neubližuje svojim chránencom, a to ani za cenu, že by to bola pravda.

Sledujte prosím tok mojich myšlienok:

Je preukázané, že firmy Ivana Štefunka žijú zo štátnych peňazí. Nebudem sa stále odvolávať na komentár o Štefunkovi, kto by tomu neveril, nech si pozrie už zverejnené informácie na aktuality.sk, SME, poprípade na Pravde.  Ako mainstream opakovane a neomylne tvrdí, k takýmto peniazom sa dostanú len tzv. „naši“ ľudia, teda vybrané osoby, spriaznené s nejakou vládnou stranou. Všetky tri vládne strany majú svoje políčka pôsobnosti rozparcelované, aby si náhodou neliezli do kapusty. Štefunko čerpá svoje miliónové zdroje priamo z Ministerstva financií, ktoré riadi istý Kažimír (SMER-SD).

Prečo by SMERák podporoval svojho nepriateľa?


Napadá mi len jedna logická odpoveď. Iba v tom prípade, ak by táto konkurencia bola len umelá a slúžila by výlučne na zmätenie jednoduchých voličov. SMER už generoval v minulosti niekoľko svojich satelitných strán, ale doteraz bez väčšieho úspechu vo voľbách. Ak existuje iné vysvetlenie, sem s ním.  Rád si prečítam konšpirácie aj z druhej strany.

Najväčším sponzorom strany Progresívne Slovensko je jej frontman, ktorý ju dotuje nemalými čiastkami. Odkiaľ má na to? Že by zo svojich firiem? Z tých firiem, ktoré žijú zo štátneho rozpočtu a dotácií EU? Ak nemá tajnú zlatú baňu, tak určite. Iste prispievajú aj iní sponzori, ale aká náhoda, aj tí majú svoje firmy napojené na štátny rozpočet. Štátny rozpočet vnímam ako prostriedky určené pre zabezpečenie chodu štátu, teda určené priamo pre všetkých  obyvateľov tejto krajiny a nie pre podporu vybratých skupín, alebo jednotlivcov.  Aby som to skrátil, mimoparlamentná strana žije z peňazí občanov SR, ktoré by sa dali využiť aj v ich prospech. Ale kľúčové je to, kto mu ich priklepol! No štát, v tomto prípade reprezentovaný SMERáckym ministrom financií.

Poďme ďalej, peniaze sa v Progresívnom Slovensku používajú na podporu činnosti strany, organizovanie rôznych pochodov a mítingov a čo ja viem ešte na čo... Okrem iného slúžia aj na financovanie predvolebných kampaní. Spomeňme z nedávnej minulosti veľmi nákladnú kampaň na primátora mesta Bratislavy, ktorá reálne vraj vyšla na niekoľko sto tisíc eur. Teraz beží veľmi podobná a opäť dlhodobá a ešte nákladnejšia kampaň na prezidenta, resp. prezidentku republiky, ktorá je financovaná zo straníckych peňazí. Ale moment – veď tie peniaze sú vlastne Štefunkove, pôvodne štátne, ale hlavne priklepnuté nominantom SMERu.

Z toho by sa dal spraviť pekný vývojový diagram, ale pre jednoduchosť aspoň takto:

Štát (SMER) >  Štefunkove firmy  >  Ivan Štefunko   >  PS  > Zuzana Čaputová


Čiže ak to vezmeme veľmi, ale veľmi zjednodušene, tak SMER podporuje z našich peňazí Zuzanu Čaputovú vo voľbách. Prečo? Dôvodov môže byť niekoľko. Prvý a zásadný je ten, aby v druhom kole bola na výber len možnosť medzi našimi a „našimi“ ľuďmi. Tí vnímavejší, ktorí si porovnajú európsku politiku socialistov, kde sa SMER profiluje, tak zistí, že sa v nej nachádza až podozrivo veľa styčných plôch s politickým programom Progresívneho Slovenska. Konzervatívnejší členovia strany SMER, ale hlavne konzervatívnejší voliči strany SMER, by asi neprehrýzli socialistami masírovanú agendu okolo LGBT, adopcií, alebo migrácie. Čo takto v mene vyššieho cieľa, časť tejto agendy outsourcovať? Nepravdepodobné? Nepopieram, ale nemožné určite nie.

Juraj Štubniak: Od Mladej demokratickej ľavice až k Progresívnemu Slovensku. Cesta Ivana Štefunka - I. časť
21 | 02 | 2019 | Juraj Štubniak


Okrem toho je každému v SMERe už dávno jasné, že Čaputová sa jednoducho prezidentkou stať nemôže! Najsilnejšia strana má naše konzervatívne Slovensko veľmi dobre zmapované. Vie, že pre patrialchálne zameranú populáciu je ešte príliš skoro, aby uvažovala mierne nadčasovo. U tejto skupiny voličov si Zuzka nepomohla ani svojimi názormi na LGBT problematiku a iné svoje slniečkové plány do budúcna. Jej kandidatúra teraz slúži tiež ako zábrana proti tomu, aby sa do druhého kola dostal antisystémový kandidát, s ktorým by boli podstatne väčšie problémy, ako sú teraz s padlým anjelom.

Zuzka, nezúfaj, nebudeš prvá blondínka v slovenskej politike, ktorú takto zneužili mocní pre svoje hry a zábavy. Veď určite sa pre teba miesto niekde nájde. Nemôžem sa zbaviť pocitu, že ani kandidát, ktorý sa nedávno vzdal, a prišiel o viac ako o pol mega, to nespravil len tak, zo športu...