fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Švédska reakcia na Orbánov plán podpory rodiny spustila diplomatickú prestrelku

tasr

Maďarský vládny akčný program na podporu rodiny, ktorý 10. februára v Budapešti avizoval premiér Viktor Orbán, vyvolal medzi Maďarskom a Švédskom diplomatickú prestrelku. Pre neprijateľné vyjadrenia vicepremiéra Zsolta Semjéna predvolali v tejto súvislosti v Štokholme na stredu maďarského veľvyslanca.

Podľa agentúry MTI to oznámil v utorok večer vo švédskom verejnoprávnom rozhlase hovorca rezortu švédskej diplomacie Pezhman Fivrin.

Švédska ministerka sociálnych vecí Annika Strandhällová na Twitteri vo štvrtok minulý týždeň ostro kritizovala program podpory rodiny Orbánovho kabinetu.

„To, čo sa deje v Maďarsku, je alarmujúce. Orbán teraz chce, aby sa rodilo viac ‚pravých‘ maďarských detí,“ napísala švédska politička, podľa ktorej Orbánovo opatrenie pripomína 30. roky minulého storočia, ale zároveň takáto pravicovo-populistická politika spochybňuje aj nezávislosť, za ktorú ženy bojovali.

Na protest proti Strandhällovej vyjadreniu si maďarské ministerstvo zahraničných vecí predvolalo švédskeho veľvyslanca.

„Čo iné by malo Maďarsko chcieť, ako to, aby sa v Maďarsku rodili maďarské deti. To, čo povedal ten úbohý tvor, je samo o sebe ‚aberáciou‘,“ citovala švédska verejnoprávna televízia SVT poznámku vicepremiéra Semjéna na adresu švédskej ministerky.

Orbán vo výročnom prejave o stave krajiny v Budapešti avizoval sedembodový akčný program na ochranu rodín. Bude sa týkať okrem iného výhodných pôžičiek pre prvé manželstvo žien do 40 rokov, rozšírenia výhod pre zaobstaranie bytov v prípade najmenej dvoch detí, zrušenia dane z príjmu pre matky so štyrmi deťmi, ale aj príspevku na vozidlo pre rodiny s najmenej tromi deťmi.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info