fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Izraelský historik chváli Fínsko za zverejnenie nových informácií o holokauste

Popredný izraelský historik Efraim Zuroff, zaoberajúci sa holokaustom, pochválil v nedeľu fínske úradné miesta, že zverejnili správu o tom, že na masovom vyvražďovaní židov počas druhej svetovej vojny sa podieľali aj fínski vojaci.

Zuroff, riaditeľ medzinárodnej židovskej organizácie Stredisko Simona Wiesenthala (SWC), vyzdvihol odhodlanie fínskeho Národného archívu publikovať výsledky svojej bádateľskej práce i napriek tomu, že sú pre Fínsko „bolestivé a nepríjemné“.

Počin štátneho archívu nazval „príkladom jedinečnej a ukážkovej občianskej statočnosti“. Archívna štúdia konštatuje, že na masakroch tisícok ľudí sa vo vojnových rokoch zúčastňovali i fínski dobrovoľníci slúžiaci v nacistických jednotkách.

Vyhlásenie fínskych archivárov je však rozpore s tvrdeniami tých východoeurópskych krajín, ktoré sa v rámci historiografickej revízie druhej svetovej vojny snažia zľahčiť svoju vinu na holokauste – a protisovietskych nacionalistov, ktorí mali podiel na masových vraždách židov, oslavujú ako hrdinov, zamýšľa sa AP.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info