HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Po silnom zemetrasení pri Filipínach zrušili výstrahu pred cunami

Pixabay

Manila 29. decembra (TASR) – Tichomorské centrum varovania pred cunami zrušilo výstrahu pred nebezpečnými vlnami, ktorú vydalo v sobotu po silnom podmorskom zemetrasení v oblasti pri južných Filipínach. Vedúci filipínskeho ústavu monitorujúceho zemetrasenia predtým takisto odporučil obyvateľom provincie Davao Oriental na juhovýchode krajiny, aby sa nezdržiavali na plážach, informovala tlačová agentúra AP.

Filipínski seizmológovia uviedli, že otrasy vznikli okolo poludnia miestneho času v hĺbke 49 kilometrov, približne 160 kilometrov od pobrežia spomínanej provincie, a dosiahli magnitúdu 7,1. V súlade s predpokladom zatiaľ neboli hlásené žiadne prípady ujmy na zdraví alebo majetku.
Americká geologická služba USGS, ktorá sleduje seizmickú činnosť vo všetkých častiach sveta, vyčíslila magnitúdu zemetrasenia na 6,9. Miesto vzniku lokalizovala v 60-kilometrovej hĺbke.

Tichomorské centrum varovania pred cunami vo svojom oznámení uvádzalo, že prípadnými vlnami mohli byť ohrozené priľahlé pobrežia Filipín aj Indonézie.

Šéf Filipínskeho inštitútu seizmológie a vulkanológie Renato Solidum povedal, že vzhľadom na hĺbku zemetrasenia a iné faktory sú väčšie vlny nepravdepodobné, napriek tomu však odporučil dedinčanom v provincii Davao Oriental a ďalších regiónoch, aby sa približne dve hodiny po zemetrasení nepribližovali k morským brehom. Dodal, že v niektorých pobrežných oblastiach ľudia pocítili záchvevy.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info