HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ruské „morské blchy“ budú schopné likvidovať kompletné flotily lietadlových lodí

Roj podhladinových dronov sa pohybuje po určenej trase. Reprofoto YouTube (@New Scientist )

Rusko vytvára systém bojových zásahov prostredníctvom morských dronov, uviedol vysoký zdroj v ruskom obrannom priemysle. Roje ruských podvodných dronov budú riadené umelou inteligenciou.

 „Veliteľské stanovište nariaďuje zničiť útočnú skupinu lietadlovej lode. Umelá inteligencia bude riadiť roj podmorských dronov. Riadiaci dron dostane údaje z rôznych zdrojov a sústredí úsilie ´kolegov´ na jeden zo smeru útoku. Prípadne manévruje alebo sa zameria operatívne na iný smer. Alebo rozdelí roj a nasmeruje jeho jednotlivcov – drony – na všetky lode flotily, sprevádzajúce lietadlovú loď. Prípadne sa na nejaký čas stiahne z boja a oklame protivníka nečinnosťou.“ Píše o najnovšej a už zjavne aktuálnej hrozbe pre americké námorníctvo portál navyrecognition.com.

Iba ruské Poseidony a Zirkony držia (nielen) USA na uzde a zabraňujú viacerým svetovým konfliktom

Klasika je už „starosvetská“

Hmotnosť tradičného námorného bojového plavidla s posádkou iba výnimočne neprekročí 500 – 1 000 ton. Plavidlo sa musí utajene priblížiť k protivníkovi a zničiť ho. Ak sa plavidlo stratí v boji, jeho cena bude citeľná. Nehovoriac o stratách na ľudských životoch. Popri tom sa vyžadujú neustála kontrola a zabezpečenie ponorky pred prípadnými útokmi zo vzduchu, z hladiny či od ponoriek nepriateľa.

V nedostupných hlbinách sa operuje lepšie

„Experimentálne sa potvrdilo, že signály a riadiace povely sa lepšie prenášajú vo veľkých hĺbkach 8 000 a dokonca 11 000 metrov ako v niekoľko sto metroch. Poskytuje to výhodu riadeným rojom malých dronov, ktoré sa môžu priblížiť k cieľu v hĺbke niekoľkých tisíc metrov. Zatiaľ neexistuje zbraň, ktorá by bola schopná ničiť ciele v takých hĺbkach, “ uviedol zdroj. Mimochodom, veľkosť jedného rojového dronu nepresahuje dĺžku jedného metra.

Preteky technológií

„Pokiaľ ide o roje bezpilotných námorných plavidiel (povrchových aj podmorských), ten, kto určí tempo vývoja technológií, získa jasné výhody v ozbrojenom boji na mori,“ uviedol zdroj.

(Medzititulky red. HD.)

K ruskému námorníctvu sa budúci rok pridá ponorka Belgorod, ktorá je schopná niesť podvodné jadrové drony Poseidon

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info