HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Naši policajti „vycálovali“ za motorky dvakrát viac ako tí českí. Pritom ide o ten istý model

Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO). FOTO TASR - Roman Hanc

Slovenská polícia si plánuje zadovážiť nové motorky. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby jedna rovnaká motorka nevyšla Slovákov dvojnásobne drahšie ako Čechov. Ako je to možné?

Jeden stroj značky BMW R 1250 RT vyjde Slovákov na takmer 40-tisíc eur. Pritom za jednu motorku tej istej značky  vyrobenú v špeciálnej policajnej výbave zaplatili Česi v roku 2019 niečo viac ako 21-tisíc eur.

Ministerstvo vnútra už zadalo zákazku na nákup 30 kusov týchto strojov,  teda dokopy zaplatíme skoro 1,2 milióna eur. Ďalší vyše milión pôjde za 22 motoriek značky BMW K 1600 GT, čo je takmer 47-tisíc eur za kus. Za to sa už dá zohnať aj luxusnejší model Škody Superb, upozorňuje portál HN.

Drahá výbava

Celkovú cenu strojov totiž značne zvýši ich údajná špeciálna výbava. Ide najmä o svetelné a zvukové signalizačné zariadenia, na ktoré pri jednom type motorky ministerstvo vynaloží 13-tisíc, pri druhom dokonca 15-tisíc eur.

Igor Matovič urobil aj z vlastných ľudí debilov, smeje sa Juraj Draxler

Ďalšie náklady na zdokonalenie  top strojov majú byť spojené s montážou rádiostanice či s ich označením reáliami nášho Policajného zboru. Suma summarum, len za „dovýbavu“ dvojkolesových tátošov zaplatí rezort také čiastky, za aké by mohol zadovážiť ďalšie desiatky motoriek.

Ministerstvo tvrdí, že pre potreby svojich útvarov zabezpečilo stroje, ktoré nie je možné zakúpiť bežnou verejnosťou, keďže ide o vozidlo vyvinuté špeciálne pre potreby polície.

„Za zmienku stojí, že model BMW R 1250 RT je najnovšou verziou vychádzajúcou z osvedčeného modelu, ktorý už dlhé roky spoľahlivo slúži v desiatkach rôznych policajných zborov po celom svete a jeho predchodca rovnako spoľahlivo slúžil v minulosti i na Slovensku,“ objasňuje rezort.

Pán Matovič, practe sa už konečne z verejného života, už ste narobil škody dosť, vyzýva Blaha

Podľa ministerstva vnútra je to aktuálna novinka, ktorá má množstvo inovatívnych prvkov nielen komfortu, ale i aktívnej, či pasívnej bezpečnosti, ktoré zvyšujú nielen jeho použiteľnosť, ale aj bezpečnosť pri plnení úloh pre potreby MV SR.

Odborníci žasnú

HN sa však pýta, ak ide o motorky vyrobené priamo pre potreby polície, prečo platíme ďalšie stovky tisíc eur, presnejšie takmer 800-tisíc, za akúsi špeciálnu výbavu, ktorá by mala byť ich súčasťou?

Prekvapení sú i odborníci, podľa ktorých už základná cena Slovenskom nakupovaných strojov, teda zhruba 25-tisíc, respektíve 39-tisíc eur, sa pohybuje na úrovni, aká by mala zodpovedať celkovej čiastke.

Drucker: Toto nie je profesionálne riadenie štátu, ale novodobá fanatická sekta Igora Matoviča

Aj česká polícia potvrdila, že suma vyše 21-tisíc eur, ktorú pred dvoma rokmi vynaložili na kúpu jedného kusu motorky, bola konečná. „Cena bola konečná, a to vrátane policajnej výbavy, ktorú sme od výrobcu požadovali,” uviedol hovorca českej polície Ondřej Moravčík.

Inými slovami, koncern BMW nemusel pre Slovákov vymýšľať nič výnimočné  či inovatívne. V rámci svojej ponuky len upravil stroje pre našu políciu tak, ako požadovalo ministerstvo vnútra.

Matovič srdcervúco opisuje problém osamelých matiek. Zvýšenie ošetrovného im ale zamietol, píše Mihal

Len to najlepšie

Zástupca spoločnosti Tech Moto, ktorá dvojkolesové vozidlá pre ministerstvo vnútra dodá, Martin Haleš tvrdí, že to nemusí byť celkom tak. Slovensko na rozdiel od Česka si podľa neho objednalo úplné nový model uvedeného typu motorky.

„Vybrali si to najlepšie vzhľadom na určenie a využitie jednotlivých motocyklov. Cena sa môže zdať vysoká, ale vzhľadom na zadanie verejného obstarávateľa by som ju neoznačil za premrštenú, keďže nejde o bežne dodávané sériové motocykle, ale vyslovene na mieru vyrábané vozidlá podľa špecifických požiadaviek,” konštatoval Haleš.

Vedci dokázali, že imunita po prekonaní COVID-19 je o niečo silnejšia ako po vakcíne!

 

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info