HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Bulharsko a Česko „podporili“ vojny v Sýrii a Jemene zbraňami za 2 miliardy eur

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Bulharsko a Česko dodávali cez USA a Saudskú Arábiu zbrane do Sýrie a Jemenu. Aj vďaka nimi tam zomrelo takmer 700 tisíc ľudí. Oficiálne však majú politici oboch krajín „čisté ruky“. Uviedol Eadaily.com.

V Českej republike a Bulharsku obvinili ruské špeciálne zložky zo zničenia muničných skladov, kde mali byť údajne zbrane určené pre Gruzínsko a Ukrajinu.

Praha a Sofia akosi pozabudli, kam skutočne dodávali svoje zbrane. Išli do Sýrie a Jemenu. Tam vojny rozpútali USA a Saudská Arábia. Analytici EADaily vypočítali, koľko Bulharsko a Česko zarobili na dodávkach zbraní a streliva sýrskym džihádistom a koaličným silám v Jemene.

Arabská jar

„Akcia“ Arabská jar sa začala v Sýrii v roku 2011. Na ozajstnú vojnu sa zmenila až v roku 2013. Vtedy sa islamské skupiny chopili iniciatívy nenáboženskej opozície a vytvorili front proti prezidentovi Bašárovi Asadovi. Potom sa „objavili“ Al-Káida a Islamský štát a zaútočili na Damask.

Francúzsko by mohlo byť považované za spoluvinníka vojnových zločinov v Jemene

Nasledoval Jemen

V Jemene vypukla vojna v roku 2015. V tom čase do krajiny vtrhli spojené arabské sily vedené Saudskou Arábiou.

Ako je známe, aktívne boje trvali v oboch krajinách až do roku 2019. Až dovtedy, kým bolo zrejmé, že v Sýrii vládne jednotky s podporou Ruska a Iránu zahnali džihádistov do kúta. V Jemene zasa arabská koalícia nedokázala poraziť Húsiov.

Práve v rokoch 2013 až 2018 došlo k prudkému nárastu vývozu zbraní z Bulharska a Česka do USA a Saudskej Arábie. Tie ich následne dopravili do Sýrie a Jemenu.  EADaily opakovane zverejnil dôkazy, ako sa vojenské výrobky z východnej Európy dostávali do rúk islamským džihádistom. Vrátane Islamského štátu.

Svetový poriadok ohrozujú „osirelé“ štáty (Amir Taheri)

Vychádzajúc z oficiálnych údajov Ministerstva hospodárstva Bulharska a Ministerstva priemyslu a obchodu Českej republiky dodali počas šiestich rokov výrobcovia týchto dvoch krajín na vojnu v Sýrii a Jemene zbrane v hodnote takmer 2 miliárd eur.

Bulharskí zbrojári sa zahojili

Napríklad. Podľa správ Medzirezortnej komisie na kontrolu vývozu a nešírenie zbraní hromadného ničenia Bulharska nepresahoval ročný vývoz zbraní do USA do roku 2013 ani 10 miliónov eur. Saudská Arábia nenakúpila nič.

Avšak od tohto roku sa situácia dramaticky zmenila. V roku 2013 americké spoločnosti nakúpili vojenské výrobky z Bulharska za 22 miliónov eur. V roku 2017 priniesli nákupy 115 miliónov eur. Saudská Arábia začala nakupovať v roku 2014 za 28,9 milióna eur. Maximálny dovoz dosiahla v roku 2017. Až 416 miliónov eur.

V špecifikácii Medzirezortnej komisie pre kontrolu vývozu a nešírenie zbraní hromadného ničenia Bulharska sa uvádza, že išlo hlavne o ručné zbrane, prenosné raketomety a strelivo. Vrátane rakiet Grad. Všetko dodali USA a Saudskej Arábii.

Vojny pod vedením USA vyhnali z domovov 37 miliónov ľudí (David Vine)

Za šesť rokov tak nakúpili Washington a Rijád zbrane z Bulharska v celkovej hodnote asi 1,4 miliardy eur. To je tretina všetkého vývozu bulharského vojensko-priemyselného komplexu v rokoch 2013 až 2018. Vďaka vojnám na Blízkom východe prudko zvýšil produkciu. Celkové tržby bulharských zbrojárov sa zvýšili z 259 miliónov eur v roku 2010 na 1,2 miliardy eur v roku 2017. Potom, ako vojna v Sýrii a Jemene utíchla, v roku 2019 klesli na 614 miliónov eur.

Ani českí zbrojári sa nemôžu sťažovať

Ani českí výrobcovia zbraní nestáli bokom. V rokoch 2013 až 2018 zarobili viac ako 500 miliónov eur na dodávkach pre americké spoločnosti a saudskoarabské ministerstvo obrany. Rijád nakúpil maximálne množstvo zbraní v roku 2014. Celkovo 70 miliónov eur a USA v roku 2018. Išlo o 65 miliónov eur.

Bulharsko i Česko si nad obchodom „umyli ruky“

Sofii a Prahe formálne niet čo vyčítať. Pretože producenti z Česka a Bulharska oficiálne nič priamo Sýrii a Jemenu nepredali. Každému v Európe však bolo jasné, prečo USA a Saudská Arábia tak súrne potrebovali zbrane sovietskeho typu. Pritom ich armády také zbrane nepoužívajú.

A to, že v priebehu vojnových rokov v Sýrii a Jemene zomrelo viac ako 700 tisíc ľudí, už zrejme bulharských a ani českých politikov netrápi.

Srebrenica po 25 rokoch: ako svet stratil chuť bojovať proti vojnovým zločinom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info