fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Nový Zéland odsunul vakcínu od AstraZeneca na vedľajšiu koľaj. Svojich občanov radčej zaočkujú Pfizerom

Vakcína AstraZeneca / Facebook (Yeni Nesil Gazetesi)
Vláda Nového Zélandu oznámila, že nakúpila dostatok vakcín proti Covid-19 od spoločnosti Pfizer na naočkovanie celej populácie. Rozhodla sa tak z obavy o účinnosti vakcíny AstraZeneca, ktorú si krajina objednala pôvodne, informuje portál RT.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v pondelok oznámila zmenu objednávky pre spoločnosti Pfizer a BioNTech. Objednávka bola zvýšená z pôvodnej žiadosti krajiny z 1,5 milióna dávok na 10 miliónov dávok. To je dostatočné množstvo na očkovanie celej krajiny proti vírusu Covid-19.

„To zvyšuje našu celkovú objednávku na 10 miliónov dávok alebo dosť pre 5 miliónov ľudí na získanie dvoch dávok potrebných na úplné zaočkovanie obyvateľstva proti COVID-19,“ uviedla Ardernová.

Nová šarža vakcín od spoločnosti Pfizer sa má dodať na Nový Zéland v druhej polovici roku 2021.

UNICEF upozorňuje, že pandémia môže spôsobiť ďalšie milióny manželstiev detí

Novozélandská premiérka vysvetlila, že vláda sa rozhodla prejsť na spoločnosť Pfizer ako svojho hlavného poskytovateľa vakcín po tom, čo údaje zo skúšok preukázali, že vakcína bola na 95 percent účinná pri prevencii symptomatickej infekcie.

Predtým si vláda Nového Zélandu vybrala spoločnosť AstraZeneca. Svoj prístup však zmenila po tom, čo výsledky skúšok zistili, že táto vakcína poskytuje iba minimálnu ochranu proti novým kmeňom vírusu.

Ruský homosexuálny kňaz šokuje: Najlepšie si zabezpečíte kariéru cez biskupovu posteľ!

Docentka univerzity v Aucklande Helen Petousis-Harrisová vysvetlila, že rozhodnutie bolo prijaté, pretože údaje „neboli správami, ktoré sme hľadali“.

Nový Zéland nie je jedinou krajinou, ktorá zastavila používanie vakcíny AstraZeneca po  „neuspokojivých  výsledkoch. Juhoafrická republika tiež prestala používať túto vakcínu napriek nákupu 10 miliónov vakcín na Covid-19 od spoločnosti AstraZeneca, pretože údaje ukázali, že vakcína „nefunguje proti ľahkému a stredne ťažkému ochoreniu“. Rozhodla sa odovzdať svoje zvyšné nevyužité zásoby.

Izrael predvádza silu a Teherán chce zrovnať Tel Aviv so zemou

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info