Japonská vesmírna agentúra (JAXA) potvrdila objav dvoch druhov organickej hmoty na povrchu asteroidu. Môže to pomôcť odhaliť tajomstvá života na Zemi, informuje portál RT.
Vedci dôkladne analyzovali materiál odobratý z asteroidu typu S nazývaného Itokawa. Získali ho počas prvej misie sondy Hajabusa v roku 2010. Ide o kremičitý alebo kamenný asteroid.
Vesmírna hornina je považovaná za chondrit. Je to do značnej miery nemodifikovaná vesmírna hornina z prvotných začiatkov slnečnej sústavy. To znamená, že si toho prelietala už dosť.
Vedci z JAXA analyzovali častice asteroidu. Odhalili, že sa na ňom nachádzajú voda a organické látky. Zistili tiež prítomnosť primitívnych (nevyhrievaných) a spracovávaných (ohrievaných) organických látok v rozmedzí jednej tisíciny centimetra, čo znamená, že sa vesmírna hornina v jednom bode zahriala až na 600 stupňov Celzia.
Lekári varujú, že opuch spôsobený vakcínou môže spôsobiť falošnú diagnózu rakoviny
Vedci z Royal Holloway, University of London, sa okrem iného aj domnievajú, že asteroid Itokawa sa vyvíjal niekoľko miliárd rokov začleňovaním kvapalného a organického materiálu. Podobne je to aj v prípade Zeme.
„Tieto objavy sú skutočne vzrušujúce, pretože odhaľujú komplexné podrobnosti o histórii asteroidu a o tom, ako je jeho vývojová dráha podobná dráhe prebiotickej Zeme,“ uviedla vedkyňa Queenie Chanová.