fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Správa: U ľudí s nadváhou je úmrtnosť na Covid podstatne vyššia

obezita
Ilustračný obrázok / pixabay

Krajiny s vysokou úrovňou ľudí s nadváhou ako Veľká Británia a USA majú najvyššiu úmrtnosť na Covid-19. Vlády musia urgentne bojovať proti obezite a uprednostnili ľudí s nadváhou pri očkovaní, informuje Guardian.

Asi 2,2 milióna z 2,5 milióna úmrtí na Covida bolo v krajinách s vysokým počtom ľudí s nadváhou, uvádza sa v správe Svetovej federácie pre obezitu. V krajinách ako Veľká Británia, USA a Taliansko, kde má nadváhu viac ako polovica dospelých, je najväčší podiel úmrtí spojených s koronavírusom.

Prednosť pri očkovaní a testoch

Ľudia s nadváhou by mali mať prednosť pri očkovaní a testoch kvôli ich zvýšenému riziku úmrtia, tvrdí Svetová federácia pre obezitu.

Najvyššia úmrtnosť v Belgicku

Z krajín, kde má viac ako polovica dospelých obyvateľov nadváhu, je najvyššia úmrtnosť v Belgicku, nasledovaná Slovinskom a Veľkou Britániou. Taliansko a Portugalsko sú na 5. a 6. mieste, zatiaľ čo USA na 8. mieste. Naopak, Vietnam má najnižšiu úroveň nadváhy v populácii a druhú najnižšiu mieru úmrtnosti na Covid na svete.

Koaličný partner Merkelovej: Mier v Európe nie je možný bez Ruska

Riešiť obezitu

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie uviedol, že správa musí pôsobiť ako budíček pre vlády na celom svete pri riešení obezity a zlého zdravotného stavu, ktorý spôsobuje. „Korelácia medzi obezitou a úmrtnosťou na Covid-19 je jasná a presvedčivá,“ uviedol doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Lekcia pre EÚ:  Rakúsky kancelár Kurz obišiel úniu a na vakcíne bude spolupracovať s Izraelom

„Investície do verejného zdravia a koordinovaná medzinárodná akcia zameraná na riešenie základných príčin obezity je jedným z najlepších spôsobov, ako si môžu krajiny po pandémii vybudovať odolnosť v zdravotníckych systémoch: naliehavo vyzývame všetky krajiny, aby využili tento okamih,“ dodal Ghebreyesus.

Ruská dedina chce zakázať alkohol. Úmrtnosť na alkoholizmus sa neúmerne zvýšila

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info