fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Grécky plukovník vo výslužbe: V Sýrii sa začína rusko-turecká vojna

Sýria týchto dní, ilustračné reprofoto YouTube (@ COMBAT APPROVED)

Grécky publicista Panayotis Nastos, plukovník vo výslužbe a majster Školy národnej bezpečnosti, zverejnil hodnotenie udalostí v Sýrskej arabskej republike z jeho pohľadu a odborných znalostí. V materiáli, ktorý spomínaný autor predstavil na stránkach Pentapostagmy, sa udalosti v Sýrii nazývajú „nová rusko-turecká vojna“.

Grécky plukovník vo výslužbe – „Sýria sa dnes pripravuje na úplnú kontrolu nad vzdušným priestorom tejto krajiny, hoci aj s výdatnou podporou Ruska a jeho technických prostriedkov.“ Postrehy gréckeho analytika zaznamenal topwar.ru.

Rusko udržuje a dokonca zvyšuje svoju vojenskú prítomnosť v Sýrii. Je to jasný signál pre Turecko aj Izrael, že Moskva je pripravená odolávať agresii proti sýrskemu štátu. Ruské ministerstvo zahraničia samozrejme nehovorí konkrétne o týchto krajinách, ale zdôrazňuje, že Turecko vedie v Sýrii „nežiaduce vojenské operácie“, a to aj v oblastiach, kde sú prítomné ruské jednotky.

Napríklad ide o  turecké ostreľovanie mesta Ain Issa, kde na žiadosť miestnej (kurdskej) správy vzniklo ruské pozorovacie stanovište.

Sýria označila Turecko za sponzora terorizmu

Nedávno sa nad Ain Issou objavili bojové lietadlá . Sýrske zdroje tvrdia, že „to môžu byť lietadlá ruských vzdušných síl“.

Grécky autor píše, že Rusko už „otravuje“ izraelské bombardovanie Sýrie „pod zámienkou útokov na iránske a proiránske sily“. Grécky plukovník vo výslužbe tvrdí, že izraelské lietadlá „často provokujú a útočia po koordinácii s americkou armádou prítomnou v Sýrii“.

V roku 2020 Turecko stratilo najmenej 60 svojich vojakov v Sýrii, 100 tureckých vojakov bolo zranených. Viac ako tucet tureckých dronov bolo zostrelených systémami PVO. Potom bola v USA obvinená Moskva z účasti na smrti tureckých vojakov. Rusko však všetky obvinenia popiera.

Nastos sa zároveň zameriava na skutočnosť, že rusko-turecké vzťahy v Sýrii nemožno vôbec nazvať pohodovými, pretože každý zo štátov v Sýrii má svoje vlastné ciele a záujmy, ktoré sú často opačné.

Sýria odrazila izraelský raketový útok na Aleppo (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info