fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Španielska polícia už tri dni zasahuje na protestoch proti väzneniu rapera

nepokoje
FOTO TASR/AP

Už tretiu noc po sebe ľudia po celom Španielsku protestovali proti väzneniu rapera kritizujúceho v textoch politický režim a korupciu. Na viacerých miestach došlo k násilnostiam a zrážkam s políciou, informuje TASR.

V Barcelone stovky ľudí spievali piesne a žiadali oslobodenie rapera Haséla odsúdeného za urážku monarchie. Demonštranti v metropole Katalánska neskôr podpálili zátarasy v okolí hlavnej dopravnej tepny a do príslušníkov polície hádzali kamene, fľaše a ďalšie predmety. Polícia v meste Valencia na juhu krajiny na rozohnanie demonštrantov použila obušky a zatkla najmenej osem osôb. Španielske úrady od začiatku protestov zatkli takmer 80 osôb a viac ako 100 ľudí utrpelo zranenia.

Španielska radikálna ľavicová aliancia Spoločne môžeme (Unidas Podemos) vo štvrtok španielske ministerstvo spravodlivosti požiadala, aby udelilo milosť Hasélovi a ďalšiemu raperovi Valtonycovi, píše na svojej webovej stránke denník El Mundo. Valtonyc – vlastným menom Josep Miguel Arenas – sa v súčasnosti nachádza v Belgicku. Udelenie milosti si vyžaduje súhlas španielskej vlády. Vládnu koalíciu v súčasnosti tvorí Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) spolu so Spoločne môžeme.

Hasél sa v pondelok spolu s asi 50 svojimi stúpencami zabarikádoval v budove rektorátu univerzity v meste Lleida. Išlo o posledný spevákov pokus vyhnúť sa nástupu na deväťmesačný trest, ktorý dostal za urážku španielskej monarchie a velebenie násilia a terorizmu. Patovú situáciu na univerzite ukončili po približne 24 hodinách príslušníci poriadkovej polície. Rapera zatkli a desiatky študentov, ktorí sa tomu snažili zabrániť, vyviedli z budovy univerzity.

Hasél, známy radikálnymi textami svojich piesní, tvrdí, že ho španielske úrady perzekvujú a porušujú jeho právo na slobodu prejavu. Trest mu udelili preto, že v jednej z piesní označil bývalého kráľa Juana Carlosa I. v súvislosti s obvineniami z korupcie za zlodeja. V niektorých skladbách sa tiež objavili hrozby násilím voči niektorým konzervatívnym politikom.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info