fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Prokurátor Šanta: Lipšic vedel, do čoho ide. Dúfam, že špeciálna prokuratúra jeho príchodom neutrpí

Ján Šanta. FOTO TASR - Pavol Zachar

Prokurátor Ján Šanta v rozhovore pre 1.pluska.sk komentoval zvolenie politika Daniela Lipšica za šéfa špeciálnej prokuratúry. Pod fasádou opatrných vyjadrení možno v Šantových vyjadreniach vycítiť náznaky kritiky a pochybností.

Lipšic sa musí vyrovnať s nástrahami

„Doktora Lipšica poznám veľmi dlho a po profesijnej rovine ho vnímam ako veľmi zdatného a čestného človeka. Osobne nemám proti nemu výhrady. Verím, že sa so všetkými nástrahami vrátane väzieb z minulosti a toho, že pôsobil ako advokát, vyrovná. Nič iné mu neostáva,“ uviedol Šanta.

Viac kritický bol pri otázke, či sa Lipšic nemôže dostať do konfliktu záujmov. Šanta v tejto súvislosti povedal, že „je to na ňom“. „Bude musieť v sebe nájsť veľkú profesijnú silu a morálnu integritu. Verím však, že náš úrad tým neutrpí a že pán Lipšic si je vedomý, do čoho išiel,“ dodal.

Radačovský k zablokovaniu nákupu ruskej vakcíny: Nevídaný herecký výkon Ramišovej!

Právne všetko OK. A čo morálka?

Šanta priamo neodpovedal na otázku, či Lipšic spĺňa podmienku bezúhonnosti, keď je stále vo výkone podmienečného trestu za zabitie chodca na priechode pre chodcov. Prokurátor povedal, že podľa zákona výkon podmienky nie je prekážkou kandidatúry. „A za týchto okolností nemožno z hľadiska zákona nič spochybňovať,“ povedal Šanta. Diplomaticky sa vyhol komentáru k morálnej stránke Lipšicovej kandidatúry a zvolenia.

Drucker: Hlavnou príčinou žalostného výsledku v boji s pandémiou je notorický klamár na čele vlády

Šanta sa vyjadril aj k situácii v justícii a na prokuratúre. Podľa jeho názoru na špeciálnej prokuratúre neexistujú žiadne podozrenia z korupcie. No inak vidí situáciu zo všeobecného hľadiska. Prokuratúra a justícia majú podľa neho ešte ďaleko k očiste.

Justícia vyčistená nie je

„Boli by sme veľkí optimisti, ak by sme to formulovali práve takto. Človek má ešte stále nejaké podozrenia, ktoré nebudem špecifikovať. Môžem odpovedať, že určite do posledného sudcu, prokurátora či do poslednej vplyvnej osoby to tu vyčistené nie je,“ povedal Šanta.

Kajúcnik Makó sa vrátil z Dubaja na výsluch súkromným lietadlom

V súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej „čakal odsúdenie“. „Na druhej strane nepoznám ten spis a informácie som čerpal výhradne z médií. Objektívne pritom treba povedať, že tie veľmi intenzívne informovali v neprospech obžalovaných,“ uviedol.

Šanta si nemyslí, že s príchodom vlády Igora Matoviča sa rozviazali prokurátorom ruky, ako to interpretujú niektoré provládne médiá. „Ja som ruky nikdy zviazané nemal. Ak som dostal spis, každý si musel byť vedomý, že ho dotiahnem do úspešného konca. Vnímam to tak, že kocky domina začali padať správnym smerom. Pričom historickým zlomom bola smrť novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice,“ komentoval situáciu prokurátor.

Rozpad Sme rodina pokračuje. Po čistkách odišli aj funkcionári v Prešove

Kočner? Bezvýznamný človek

Ján Šanta dostal aj otázku, či ho prekvapila chobotnica mafiána Mariana Kočnera. Prokurátor uviedol, že ho prekvapilo najmä to, ako sa mohli rozrásť chápadlá takého bezvýznamného človeka.

„Myslím, že ak človek hrá férovo, tak ako to robím ja – to znamená, že to nikdy nie je osobné a vždy vychádzam z dôkazov či argumentov, tak je to jeden z veľmi účinných prostriedkov, ako podobným vplyvom zabrániť. Áno, sú aj extrémne situácie, ale to sú skôr výnimky potvrdzujúce pravidlo. Mne sa nikdy nič podobné nestalo,“ odpovedal Šanta na otázku, či mal niekedy ako prokurátor strach.

Budaj k ruskému Sputniku: Teraz nie je reč o pozvaní vojsk, ale o nákupe vakcín, ide o ochranu životov

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info