fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

V SND to vrie. Pribúdajú sťažnosti na kontroverzného nového riaditeľa

Matej Drlička
Nový riaditeľ SND Matej Drlička / TASR

Od vymenovania Mateja Drličku za nového šéfa Slovenského národného divadla uplynulo ešte iba pár týždňov a už sa na jeho adresu kopia sťažnosti. Od odborárov a, dokonca, aj z vrcholového vedenia divadla, informuje PLUS 7 dní.

Na ministerku kultúry Natáliu Milanovú sa obrátili viacerí zamestnanci našej najvyššej kultúrnej inštancie. Prečítala si sťažnosti na šikanovanie, nekompetentnosť, prepojenia s bývalým vedením aj úvahu o trestnom oznámení. Nespokojné sú aj odborové organizácie opery a baletu.

Najviac sklamanáje podľa PLUS 7 dní šéfka personálneho oddelenia Alžbeta Bednáriková. Naznačila Drličkov neodborný prístup v SND a jeho neznalosť práce vo verejnej správe. „Podľa toho, ako rokoval s odbormi 8. 1. 2021, netuší ani to, čo je zápisnica,“ znie jedna z poznámok.

Bednáriková taktiež poukazuje na nemorálne a nekultúrne správanie nového riaditeľa. „Vrcholom jeho arogancie je aj to, že nabáda zamestnancov, aby mu pomohli pri uskutočnení jeho plánov v súvislosti s vyhadzovaním pre neho nepohodlných ľudí z SND. Právo, aby prišiel s nejakým tímom do SND, mu nikto neupiera, ale aby takto šikanózne začal prenasledovať slušných zamestnancov, aby ich zosmiešňoval na porade, to som za tých 27 rokov odpracovaných v SND ešte nezažila,“ píše Bednáriková.

Draxler: Matovič zabil viac Slovákov ako Nemci počas SNP!

Dokonca sa v liste zamyslela nad možnosťou trestného oznámenia. „Ministerstvo sa bude bližšie informovať o dianí v SND a konaniach nového pána riaditeľa tak, ako sme informovali pri jeho vymenovaní,“ uviedol hovorca rezortu kultúry.

Drlička si na žiadne prenasledovanie či zosmiešňovanie vraj nespomína. „Považujem sa za človeka s humorom a odľahčujem situácie vtipmi. Tie však nie sú ani genderovej povahy, ani inej, ktorá by mohla byť pre niekoho urážlivá.“

„Situácia, v ktorej sa SND nachádza, je extrémne vážna. Občas sa ju snažím odľahčiť nejakým žartom, to áno. Na poradách býva smiech, ale určite nie dusno. Nerobím v žiadnom prípade komenty, ktoré by mohli viesť k zosmiešneniu,“ dodáva Drlička.

Živnostníci sú na kolenách. Rodinám už odtŕhajú od úst a vláda im stále len sľubuje

Problémy má Drlička aj s odbormi opery a baletu. Podľa odborov im Drlička vopred nezaslal program a konkrétny obsah spoločného pracovného stretnutia o organizačných zmenách. Myslia si, že tým nedodržal Zákonník práce.

Matej Drlička bol za bývalej vlády Smeru ústrednou postavou v kauze na ministerstve zahraničných vecí pod vedením Miroslava Lajčáka. Nadácia Transparency International upozornila, že väčšina zákaziek v rámci slovenského predsedníctva v EÚ sa zadávala pokútne a mimo zákona.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info