fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Kardiológovia: Čakáme smršť srdcových zlyhaní, ľudia sa zanedbávajú

Ilustračné foto / Pixabay

Alarmujúce zistenia priniesli kardiológovia. V minulom roku zaznamenali v európskych krajinách výrazne menej infarktov ako v iných rokoch. Pokles predstavuje 25 až 75%. Aj keď by sa zdalo, že to je priaznivý jav, v skutočnosti ide podľa lekárov o zanedbanie starostlivosti, ktoré sa môže v budúcnosti vypomstiť, informuje portál TN.

Kardiológovia očakávajú v dohľadnej dobe nespočetne veľa prípadov srdcového zlyhania. Bude to dôsledok toho, že ľudia kvôli obavám z nového koronavírusu zanedbávajú prevenciu. Mnohí sa aj v prípade ťažkostí zdráhajú ísť k lekárovi na vyšetrenie v strachu, aby sa v nemocnici nenakazili vírusom COVID-19.

Špecialistov vedie k týmto obavám fakt, že prakticky vo všetkých krajinách Európskej únie bolo vlani podstatne menej infarktov ako predtým. A to o štvrtinu až tri štvrtiny obvyklých hodnôt!

„Ak si nepriznáme chyby, za ktoré v nemocniciach kruto platíme, nemôžeme ich naprávať,“ hovorí lekár Visolajský

„Zhodli sme sa, že tento jav spôsobila predovšetkým neochota chorých volať záchrannú službu a doraziť do nemocnice – zo strachu z nákazy,“ uviedol profesor Aleš Linhart, predseda Českej kardiologickej spoločnosti (ČKS).

„Takí chorí neboli včas správne ošetrení a nedostali liečbu, ktorá po infarkte preukázateľne znižuje riziko úmrtia. U časti chorých potom podcenenie stavu skončilo alebo skončí fatálne,“ myslí si prednosta II. Internej kliniky Všeobecnej fakultnej nemocnice (VFN) v Prahe.

Rakúsko bude od marca ponúkať v lekárňach zdarma domáce testy na koronavírus

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info