fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Matovičova vláda je na rozpadnutie, tvrdia politológovia

Konflikt medzi liberálmi a konzervatívcami vo vládnej koalícii sa bude prehlbovať. Zhodujú sa na tom politológovia hodnotiaci pre portál topky.sk spory medzi OĽANO a SaS o potraty. Rozpútal sa po novele vyhlášky z dielne ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.

„Aj napriek tomu, že ma stále prekvapuje schopnosť SaS zotrvať v koalícii, ktorá je zložená z ľudí bez akýchkoľvek vedomosti o tom, ako štát funguje, dokážem pochopiť ich pohnútky. Nachádzame sa v období, keď treba držať aj napriek nezhodám. Akonáhle začne uvoľňovanie, SaS by mala začať uvažovať ako z tohto von,“ tvrdí politologička Viera Žúborová.

Hovorí, že chápe dôvody, prečo Krajčí navrhol zmenu potratovej vyhlášky, no nedokáže si vysvetliť, prečo to urobil na vrchole krízovej situácie.

Minister Krajčí beseduje s Duchom Svätým a tak aj vyzerá jeho ministerský výkon

Politológ Radoslav Štefančík zvolil ešte ostrejší slovník. „Sú to amatéri. Všade zúri pandémia, ale minister Krajči ide riešiť interrupcie žien po štyridsiatke. Musí mu byť predsa jasné, že toto je téma, ktorá vyvoláva konflikty. Je dobré, že Cigániková sa ozvala, minister Krajči totiž zbytočne burcuje vášne v situácii, keď je potrebné riešiť úplne iný problém. Ak by sa Cigániková neozvala, katolícki fundamentalisti by túto krajinu prevalcovali,“ povedal Štefančík.

Blaha: Pán Matovič, nech ste v ktorejkoľvek liečebni, je čas hodiť uterák do ringu

„To sú kultúrno-etické spory medzi liberálmi a konzervatívcami, ktoré by teraz mali byť úplne na druhej koľaji. Začalo sa to vyhláškou o potratoch, takže koledovať si začali ako prví konzervatívci. Akcia len vyvolala u liberálov reakciu,“ skonštatoval politológ Michal Cirner.

Podľa neho nie je žiadne prekvapenie, že Krajčí robí takéto kroky. „Je to jeho presvedčenie a politická agenda, pre ktorú dostal dôveru voličov. Je to konzervatívec a všetci to vedia. Mohli to od neho čakať a môžu to čakať aj v budúcnosti, ak bude súčasťou politiky,“ dodáva.

Fico: Ľudské hyeny nedajú pokoj generálovi Lučanskému ani po smrti

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info