fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Kajúcnik Böhm si za svedectvo proti gen. Lučanskému mohol užívať slobodu a nakradnuté majetky

František Böhm / Screenshot videa (TV Markíza)

Svedok Böhm, ktorý vypovedal o údajnej korupcii Milana Lučanského a ďalších obvinených v kauze Judáš sa zastrelil. Právny zástupca rodiny Lučanských, bývalý sudca a v súčasnosti europoslanec Miroslav Radačovský na margo toho vahlásil: „Bol tzv. kajúcnikom, stál za dôvodmi kolúznej väzby generála. To s určitosťou viem zo spisu“

O samovražde podnikateľa a svedka vo viacerých korupčných kauzách, ktoré aktuálne vyšetruje polícia, Františka Böhma, informoval Hlavný denník už v sobotu. Dostupné informácie uvádzali, že kajúcnik Böhm sa mal streliť do hlavy počas incidentu, ktorý sa odohral v piatok v neskorých večerných hodinách v obci Plavecký Štvrtok. Böhm údajne postrelil aj svoju manželku.

Tá utrpela strelné poranenia v oblasti hrudníka. Ženu priviezli do nemocnice v Ružinove. „Momentálne je v stabilizovanom stave a pri vedomí,“ uviedla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská. Streľbe mala predchádzať hádka a svedkom samovraždy mal byť aj Böhmov syn.

Údajné Lučanského branie úplatkov

Böhm zohral dôležitú úlohu pri stíhaní zosnulého bývalého prezidenta Policajného zboru generála Milana Lučanského, keď na polícii v prípade pod krycím názvom Judáš vypovedal o jeho údajnom úplatkárstve. František Böhm v minulosti pracoval aj v prostredí tajných služieb.

Böhm si mal streliť do hlavy, manželku, ktorá mu chcela v samovražde zabrániť, zasiahol do hrudníka

Podľa obvinenia si mal František Böhm úplatkami kupovať krytie aj cez bývalého policajného prezidenta Lučanského. Lučanského následne obžalovali na základe svedectva kajúcnika Böhma, ktorý bol zapletený do rôznych kriminálnych aktivít.

Vypovedal o tom samotný Böhm ako aj bývalý vysoko postavený policajný funkcionár Norbert Pakši. Ten mal na polícii vypovedať o tom, že sa údajne s Lučanským dohadoval o úplatkoch. Norbert Pakši mal potom vraj sprostredkkovať Böhmovi, aby Lučanskému platil nejaký paušál za to, že budú spoločne kryť Böhmove kriminálne aktivity.

Böhm bol výmenou za svoje svedectvo prokurátorom prepustený z väzby 11. decembra a bol stíhaný na slobode, keďže ako kajúcnik spolupracoval s vyšetrovateľmi v prípade stíhania iných osôb.

Texasan

Okrem kauzy Judáš, figuruje exsiskár Böhm aj v prípade Texasan, okolo spoločnosti Jopi Trade. Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala 14. decembra dvoch obchodníkov s pohonnými hmotami (podnikateľa Jozefa K. a ďalšiu osobu) práve na základe výpovedí Böhma a bývalého šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa.

„Miznutie“ svedkov nadobúda obludné rozmery – Böhm bol kľúčovým svedkom proti Lučanskému, potvrdil Radačovský

Zadržanie podnikateľov súvisí s vyšetrovaním firiem Jopi Trade a TP Patriot. Tie mali za neuskutočnenie ich trestného stíhania odovzdať Ľudovítovi Makóovi sumu 200-tisíc eur. Polícia koncom minulého roka  obvinila v prípade depeháčkarov kšeftujúcich s pohonnými hmotami a minerálnymi olejmi celkom sedem ľudí.

Böhm stál za dôvodmi kolúznej väzby Lučanského

Smrť svedka Böhma v sobotu ráno komentoval aj splnomocnený zástupca rodiny zosnulého generála Lučanského JUDr. Miroslav Radačovský.

Uviedol, že ako splnomocnený zástupca rodiny generála Lučanského, vzhľadom na „prostoduché útoky“ na rodinu a jeho osobu, ako zástupcu, zo strany niektorých médií a politikov, sa nedávno rozhodol, že sa nebude vyjadrovať k priebehu trestného konania.

„Vzhľadom však na veľa telefonátov a správ, ktoré mi v súvislosti s touto mimoriadnou správou prichádzajú, môžem odpovedať a konštatovať len jedno: Áno, je tak, p. Bohm bol kľúčovým svedkom proti generálovi Lučanskému, bol tzv. kajúcnikom, stál za dôvodmi kolúznej väzby Lučanského. Toto s určitosťou viem z obsahu spisu.“

Harabin sa pýta: „Ako je možné, že mal Böhm po vznesení trestného obvinenia zbraň?“

Radačovský dodal, že to, prečo došlo k samovražde, resp. k smrti tohto kajúcnika, sa relevantne vyjadriť nemôže, pretože nepozná konkrétne okolnosti jeho smrti.

Incident, pri ktorom sa mal zastreliť Böhm, vyšetruje krajská kriminálka

Bratislavská krajská kriminálna polícia vyšetruje nočný incident v obci Plavecký Štvrtok, pri ktorom sa mal zastreliť muž a mala byť postrelená žena. TASR to potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Bratislave Lucia Mihalíková.

Polícia krátko pred polnocou prijala oznámenie o postrelenej žene a zastrelenom mužovi v jednom z rodinných domov v Plaveckom Štvrtku. „Podľa doterajších informácií mal muž spôsobiť strelné zranenie žene a následne sa mal sám zastreliť. Žena bola so zraneniami prevezená do jednej z bratislavských nemocníc. Muž zraneniu na mieste podľahol,“ uviedla Mihalíková.

Prípad si vzhľadom na jeho závažnosť na mieste prevzala bratislavská krajská kriminálka. Policajti na mieste momentálne vykonávajú všetky potrebné procesné úkony. „Okolnosti tohto prípadu sú v týchto chvíľach predmetom intenzívneho vyšetrovania. Hneď ako to procesná situácia umožní, budeme verejnosť o prípade informovať,“ poznamenala Mihalíková.

„Samovraždu spáchali Lučanský aj Böhm, pokúsila sa o ňu Jankovská, kto bude ďalší?“ pýta sa Ľuboš Blaha

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info