fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Akademici vyhlásili: Churchill bol horší ako Hitler a Britské impérium horšie ako Tretia ríša

Winston Churchill
Graffiti sú vidieť na soche Winstona Churchilla v Londýne / Reuters
Skupina akademikov z Cambridge University vyhlásila, že Winston Churchill bol bielym rasistom a Britské impérium „morálne chudobnejšie ako Tretia ríša“. Ich komentáre rozhorčili vlasteneckých Britov, informuje portál RT.

Keď bývalý britský premiér v roku 1958 založil Churchill College na Cambridgeskej univerzite, pravdepodobne nemohol predvídať, že v roku 2021 sa zídu akademici, ktorí ho budú nepriaznivo porovnávať s Adolfom Hitlerom. Presne to sa však stalo vo štvrtok vo virtuálnej diskusii s názvom „Rasové dôsledky pána Churchilla“.

Účastníci nazvali Churchilla „dokonalým stelesnením bielej nadvlády“ a podľa Telegraph označili Britské impérium za morálne chudobnejšie ako bola Tretia ríša. Profesor Kehinde Andrews, autor článku v časopise, ktorý vyhlásil „belosť“ za „psychózu“, tvrdil, že „britské impérium bolo oveľa horšie ako nacisti a trvalo oveľa dlhšie“.

Onyeka Nubia, profesor čiernych štúdií na Birmingham City University, dodal, že výrazy „anglicky hovoriace národy“ a „anglosaské“ v Churchillových „Dejinách anglicky hovoriacich národov“ sú „rasistické“.

Lukašenko sľubuje, že po obnovení mieru a poriadku sa vzdá moci

Indicko-americký spisovateľ Madhusree Mukerjee tvrdil, že predseda vlády považoval Indov za „králikov“ a jeho politika mala priamu úlohu v bengálskom hladomore z roku 1943, v ktorom zahynuli až tri milióny ľudí.

Mukerjee bagatelizoval úlohu, ktorú hrala Británia pri víťazstve v druhej svetovej vojne, a uviedol: „Boli to Sovieti, ktorí porazili nacistov, a Američania, ktorí porazili Japoncov.“

Tón konferencie neniesli dobre niektorí vlasteneci. „Pozývate skupinu marxistov, ponorených do kritickej teórie, aby vyniesli rozsudok nad Churchillom a vidíme očakávaný výsledok,“ komentoval jeden z nich.

Sorosom financovaná mimovládna organizácia požaduje od EÚ trest pre Maďarsko

Churchill, verný imperialista, skutočne vyjadril názory a prijal opatrenia, ktoré by ho vykázali z modernej politiky. Bielu rasu volal rasou „vyššieho stupňa“ ako ostatní, islam považoval za „rovnako nebezpečný pre človeka ako hydrofóbia u psa“, zadržal jedlo do Bengálska v roku 1943 a ako minister vojny nariadil organizácii Black and Tans nasadenie do Írska, kde ich brutálna taktika represie upevnila podporu nezávislosti u ľudí.

Socha sira Winstona bola minulé leto v Londýne poškodená demonštranti „Black Lives Matter“. Jeho meno bolo tento týždeň odstránené z domu v Seaford Head School vo východnom Sussexe, spolu s menom autorky „Harryho Pottera“ JK Rowlingovej.

Za Atlantikom bola jednou z prvých zmien, ktoré prezident Joe Biden urobil v Oválnej pracovni po svojej inaugurácii minulý mesiac, odstránenie busty Churchilla, ktorú tam umiestnil Donald Trump.

Lavrov tvrdí, že EÚ sa pristúpením východoeurópskych „nedospelých“ krajín stala rusofóbnou

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info