fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Lavrov tvrdí, že EÚ sa pristúpením východoeurópskych „nedospelých“ krajín stala rusofóbnou

Ilustračné foto / Facebook
Podľa ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova bola Európska únia ovplyvnená zaujatím rusofóbneho postoja agresívnou menšinou vrátane pobaltských štátov a ďalších východoeurópskych krajín, informuje portál RT.

Lavrov v rozhovore pre novinárov uviedol, že postoj Európskej únie k Moskve sa začal zhoršovať v roku 2004, keď sa blok rozšíril o Estónsko, Lotyšsko, Litvu a ďalších sedem krajín. Pobaltské štáty, ktoré boli kedysi súčasťou Sovietskeho zväzu, podľa neho dotiahli Brusel k protiruskému postoju.

„Stali sa najhorlivejšími rusofóbmi a ťahajú EÚ k rusofóbnym pozíciám,“ uviedol Lavrov. „V mnohých otázkach určuje solidárne postavenie Európskej únie rusofóbna agresívna menšina.“

Minister zahraničia poznamenal, že v roku 2004 Rusko vyjadrilo pochybnosti o tom, že noví členovia EÚ sú „dostatočne vyspelí“ na to, aby sa stali členmi „progresívneho združenia“.

Sorosom financovaná mimovládna organizácia požaduje od EÚ trest pre Maďarsko

„Bolo nám povedané, že stále majú nejaké fóbie zo svojej minulosti v Sovietskom zväze, ale mali sme istotu, že sa upokoja, akonáhle sa stanú členmi Európskej únie a NATO,“ uviedol. „Stal sa opak.“

Lavrov tiež tvrdil, že krajiny v EÚ „prenasledujú“ Rusov vrátane vlastného rusky hovoriaceho obyvateľstva. Poznamenal najmä, že pobaltské krajiny „pripravujú“ miestnych obyvateľov o médiá v ich rodnom jazyku.

Začiatkom tohto týždňa sa ruskí diplomati sťažovali na porušovanie slobody prejavu po tom, čo lotyšská Národná rada pre elektronické médiá zakázala v krajine vysielať 16 ruskojazyčných kanálov.

Ak EÚ uvalí na Rusko sankcie, Moskva preruší s úniou vzťahy

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info