fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Michal Truban: Ministri s plechovými tvárami odbíjajú zúfalých podnikateľov grafmi

Michal Truban z PS kritizuje nedostatočnú pomoc štátu podnikateľom. Podľa neho ministri stále ukazujú grafy a rozprávajú o pomoci, ktorá však ani zďaleka nie je taká, aká by mala byť.

Minister Krajniak žiada výrazne znížiť odvodové zaťaženie

„Teraz je slovenský podnikateľ na dne a nikto si ho nevšíma“ konštatuje v príspevku na sociálnej sieti Truban. „Ministri s plechovými tvárami odbíjajú zúfalých podnikateľov makro-grafmi, ktoré ťahá predovšetkým veľký priemysel a pritom rozprávajú o adresnej pomoci. Namiesto toho by mali okamžite sadnúť so zástupcami malých slovenských podnikateľov a vypočuť si ich feedback,“ tvrdí.

Truban uvádza príklad majiteľa malej reštaurácie, na ktorom odhaľuje, ako vyzerá pomoc štátu. „V roku 2019 a až do marca 2020 mala reštaurácia obrat každý mesiac 25 000 eur bez DPH. Zamestnáva 12 zamestnancov na trvalý pracovný pomer s platom 740 eur brutto (celková cena práce 1000 eur) = 12 000 eur mesačne. Nájom platí 2 000 eur. Energie 800 eur. Lízingy a úvery má vo výške 1 500 eur. Náklady na účtovníctvo, BOZP a PO, odvoz odpadu a iné poplatky sú 500 eur. Celkové fixné náklady mesačne sú 16 800 eur. Ostatné sú variabilné na suroviny,“ opisuje.

Truban ďalej informuje, že v prvej pandémie vlne mal podnikateľ zatvorenú prevádzku dva mesiace a dostal príspevok na mzdy vo výške 7 104 eur mesačne. „Neplatil nájom (prenajímateľ mu dal 50 % zľavu a tak od štátu dostal 50 %, a tak majiteľ platil 0 Eur). V druhej vlne (od 15. 10. do 15. 1.) dostal na mzdy 9 600 eur a neplatil nájom. Od Ministerstva dopravy a výstavby SR dostane kompenzácie pri poklese tržieb v plnej výške za 6 mesiacov = 15 000 eur. Snáď raz, keď ich konečne pošlú,“ naznačuje, že pomoc neprichádza v primeraných lehotách v ktorých.

Hnutie SME RODINA: Ľudia budú mať problém splácať úvery, musíme im znova pomôcť

Avšak dlh a nepokryté fixné náklady podnikateľa sa medzitým vyšplhali na 57 096 eur. „Tento príklad má stále viacero ideálnych rysov – majiteľ nehnuteľnosti, kde podniká sa zriekol 50 % nájmu (to je veľmi nízke percento prípadov, keď sa pozrieme na zúfalo zlé čerpanie dotácie na nájmy od Ministerstva hospodárstva SR) a zároveň poslal od prvého dňa všetkých zamestnancov domov a nebojoval a nerobil ani donášku či okienkový predaj,“ vysvetľuje Truban.

Niektorí podnikatelia totiž nemali až také šťastie a ak sa nedohodli s majiteľom priestoru na zľave z nájmu, tak ho aj pri zatvorenej prevádzke musia platiť v plnej výške. V niektorých prípadoch to môže dnes predstavovať dlžobu vo výške desiatok tisíc eur. Niektorým medzičasom skončila možnosť odkladu splátok za lízing. Takýto podnikateľ sa „každé ráno budí s kŕčmi, a číta predžalobné výzvy a pozdravy od vymáhačských firiem,“ popisuje realitu Truban. „Nijaká banka mu nedá ani štátom garantovaný úver, z ktorého by sa síce vyhrabával desať rokov, ale aspoň by poplatil, čo treba a nebol dlžník,“ dodáva.

Truban má pre ministerstvá konkrétne návrhy ako konať. Ministerstvo hospodárstva by malo prekopať zlyhávajúcu schému na nájomné a odstrániť z nej nezmyselnú podmienku zľavy od prenajímateľa. Ministerstvo financií by malo pripraviť schému zadlženým podnikateľom dostupných štátom garantovaných bezúročných úverov s odkladom splácania aspoň 12 mesiacov. A štát by mal znížiť DPH na služby v gastronómii a turizme na roveň okolitých krajín, teda na  5 – 10 percent.

Len zatvárať obchody bez ohľadu na to, koľko z nich skrachuje je nesprávne, tvrdí Sulík

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info