Povinné testovanie každý týždeň porušuje ľudské práva, tvrdí mimovládna organizácia
08 | 02 | 2021 I Gabriel Matta / TASR

Povinné testovanie na týždennej báze porušuje ľudské práva. Tvrdí to mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP).


Podľa analýzy pravidiel, ktoré majú vstúpiť do platnosti od pondelka (8. 2.), zistil inštitút viacero možných porušení ľudských práv zo strany štátu. Ako TASR v nedeľu informoval riaditeľ inštitútu Peter Weisenbacher, plánujú sa obrátiť na Ústavný súd SR

Zdôraznil, že dočasné obmedzenie niektorých ľudských práv a slobôd z dôvodu ochrany života a zdravia nie je ich porušením. Poukázal na to, že denne ochoreniu COVID-19 podľahnú desiatky ľudí a v nemocniciach sú tisícky vážne chorých.

„Vláda a parlament môžu a robia správne, že niektoré práva a slobody obmedzujú. Obmedzovanie ľudských práv a slobôd však musí priamo súvisieť s účelom, teda bojom proti pandémii a musí rešpektovať integritu každej osoby,“ uviedol Weisenbacher.

Primátor Galanty Paška: Naši ľudia už nevládzu, padajú na hubu. Plošne testovať viac nebudeme
07 | 02 | 2021 | Aneta Leitmanová


IĽP podľa neho pripravuje ústavnú sťažnosť. Začalo tiež komunikovať s Európskym súdom pre ľudské práva. Zdôraznil, že predpisy sú v rozpore ako so zdravým rozumom, tak aj s Ústavou SR a sú prejavom svojvôle vlády.

Podľa koordinátorky analýzy Aleny Krempaskej je zákaz pohybu v prírode či individuálnych športov pre osoby bez testu neadekvátnym a disproporčným zásahom do ľudských práv a slobôd (Podľa informácií, ktoré zverejnilo Ministerstvo zdravotníctva, po novom nebude potrebné potvrdenie o negatívnom teste na ochorenie COVID-19 na cestu do prírody v rámci okresu. Povolené budú aj cesty do prírody aj do iných okresov (nie však čiernych), avšak tu sa už budú musieť vedieť ľudia preukázať testom s negatívnym výsledkom. Potvrdenie o negatívnom teste nebude tiež potrebné pri individuálnom športovaní – pozn. red.).

„Množstvo ľudí pracuje z domu alebo sú s deťmi, nemôžu teda nákazu ani teoreticky šíriť, a preto nejestvuje dôvod, prečo by sa mali zúčastniť na testovaní. Práve, naopak, účasť na testovaní ich potenciálnemu riziku nákazy vystavuje,“ povedala.

Matovič tvrdí, že samosprávy na celoplošnom testovaní zarábajú. Primátorom sa vyhráža kriminálom
07 | 02 | 2021 | Aneta Leitmanová


Právnička Andrea Salibová doplnila, že dobrovoľnosť znamená absenciu sankcie. Myslí si, že ak sa ľuďom, ktorí pracujú z domu, zakáže bez testu vychádzka do prírody, ide o trest.

„Takéto opatrenie je plošné, disproporčné a podľa môjho názoru predstavuje neadekvátny zásah do ľudských práv a slobôd, a to aj v tejto pandemickej situácii,“ mieni.

Poukázala aj na nízku presnosť antigénových testov, ktorých výsledok môže podľa právničky dávať ľuďom bez príznakov falošný pocit, že sú negatívni, ich nemožno arbitrárne odlišovať od ľudí, ktorí sa na antigénovom teste nezúčastnili.

„Je teda možné povedať, že vláda prostredníctvom Úradu verejného zdravotníctva SR porušuje ľudské práva,“ uzavrela.

Tomáš: Vláda chce pozdvihnúť vraj zdevastované slovenské zdravotníctvo s hutníkmi, lesníkmi a Penťákmi
07 | 02 | 2021 | Jozef Uhlárik