fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Na strednom Slovensku zaútočil medveď na 27-ročného muža. Mladík útok prežil

Ilustračný obrázok / Jeremy Papasso, Boulder Daily Camera

Medzi Kozelníkom a a Banskou Belou v okrese Banská Štiavnica napadol medveď 27-ročného muža. Šelma mladíka prekvapila počas prechádzky a po napadnutí ho vliekla asi dvadsať metrov, píše portál aktuality.sk

Zimy už nie sú to, čo bývali pred rokmi, medvede sa prebúdzajú skôr, čo môže viesť k stretu ľudí so šelmami, vyzýva na opatrnosť štátny ochranár.

Mladíka mal medveď prekvapiť na prechádzke a ťahať ho asi dvadsať metrov. Po útoku si pomoc zvládol zavolať sám. „Vlastnými silami sa ešte dostal na cestu, kde ho našla posádka. Ošetrila ho a s poranením stehna transportovala do nemocnice,“ opísala zásah Alena Krčová z operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.

Radačovský: Ak sa Navaľnyj stane symbolom protiruských sankcií, zničíme ho ako politika

Riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy Peter Farbiak hovorí, že v regióne ide o prvý takýto prípad po rokoch. Hoci podrobnosti útoku zatiaľ len zisťuje, ľuďom v súvislosti s pohybom v lesoch adresuje varovanie.

„Medvede možno stretnúť už v tomto období a nebezpečné to môže byť najmä pri medvediciach s mladými. Ak zviera cíti ohrozenie, môže zaútočiť,“ hovorí.

Zimy z posledných rokov už podľa ochranára nie sú, aké bývali v minulosti. „Striedajú sa obdobia, keď sú mínusy a keď je teplo, tie výkyvy sú dosť extrémne. Medvede nemajú taký spánok, aký by mali mať. Na hibernovanie sa ukladajú neskoro, prípadne sa z nej prebúdzajú skôr,“ vysvetľuje Farbiak.

Mesík: Vláda a jej karpatskí vedci usilovne sabotujú dostupnosť ivermectinu na Slovensku

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info