fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Harabin: Kaliňák a Čižnár majú najväčšiu zásluhu na zvolení Lipšica za špeciálneho prokurátora

Štefan Harabin a Daniel Lipšic / Fotokoláž (via TASR)

Bývalý predseda Najvyššieho súdu SR a exminister spravodlivosti Štefan Harabin v blogu píše, že bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár a exminister vnútra Robert Kaliňák sa nečinnosťou zaslúžili o zvolenie Daniela Lipšica za špeciálneho prokurátora.

Šutaj Eštok: Na stíhanie zločincov bude dohliadať človek, ktorý je sám v podmienečnom treste

„Nespornú zásluhu na zvolení Lipšica za špeciálneho prokurátora majú bez najmenších pochybností Kaliňák a Čižnár, lebo bez ich pomoci, by bol teraz v base bez možnosti čo i len  kandidovať. Budú mať teraz Kaliňák a Čižnár istotu, že za korupciu nepôjdu do basy, lebo na oplátku im pomôže Lipšic?“ varuje Harabin.

Lipšic spôsobil v roku 2016  autonehodu na priechode pre chodcov v centre Bratislavy. Po roku vydal sudca ortieľ. Lipšic sa pritom ani nemusel postaviť pred súd. Sudca vydal iba trestný rozkaz, ktorým bývalého politika odsúdil za usmrtenie dôchodcu na tri roky, ale s päťročným odkladom. Čižnár sa voči verdiktu neodvolal,“ hovorí bývalý predseda najvyššieho súdu.

Harabin pripomína reakciu Igora Matoviča. Ten vtedy napísal, že „Dano je nesmierny poctivec, ktorý hrá podľa pravidiel a nechce vybočiť mimo zákona ani vtedy, ak by sa o tom nikto nedozvedel“ a že Lipšic nebude chcieť pre seba ani za mráčik nadpráv, protekcie či iného krivenia spravodlivosti. „Zaprel by sám seba a celý svoj doterajší odkaz v politike,“ napísal Matovič na sociálnu sieť v súvislosti s dopravnou nehodou.

Harabin upozorňuje na skutočnosť, že Lipšic dostal za hrubé porušenie dvoch dôležitých dopravných povinností ako prvý a „zatiaľ i ako posledný páchateľ podmienku“. Bývalý minister spravodlivosti si kladie otázku, ak je takýto páchateľ vo výkone trestu zároveň špeciálnym prokurátorom, či nie je možné vylúčiť, že „pri ďalších dopravných nehodách, pri ktorých po porušení dôležitých povinností bude usmrtený človek (ktoré sa určite stanú) bude každý páchateľ žiadať podmienečný trest s argumentáciou, že čelný predstaviteľ prokuratúry podmienku dostal“.

Lipšicova voľba je symbolom návratu k systému „našich ľudí“

Tým sa dostávame podľa Harabina do rozporu s preventívnou funkciou trestu v rámci trestnej politiky štátu, pretože za porušenie dôležitých dopravných povinností so smrteľným následkom sa ukladá vždy basa. „Toto je apolitické zvyšovanie dôveryhodnosti prokuratúry?“ pýta sa.

„Veď toto je exemplárny prípad politického korumpovania prokuratúry. Čižnár, generálny prokurátor, navrhoval podmienku a dôkazy k tomu prispôsobil Kaliňák ako minister vnútra. Lipšic sa ani nemusel postaviť pred súd, lebo jeho politickí spolu pútnici vo funkciách využili na vynesenie verdiktu dokonca i inštitút trestného  rozkazu, ktorým bývalého politika odsúdil za prečin usmrtenia dôchodcu na tri roky s päťročným podmienečnou podmienkou,“ spomína na udalosti bývalý sudca.

„Hoci v takýchto prípadoch sa prokuratúra odvoláva vždy, prečo by to robil Čižnár, keď sám podmienku navrhol?“ pýta sa Harabin. „Lipšic v minulosti sa prejavoval ako zástanca najprísnejších nepodmienečných trestov odňatia slobody pri smrteľných dopravných nehodách. V roku 2005 nielen komentoval Lipšic rozsudok nad Štefanom Skrúcaným, ktorého za usmrtenie chodca odsúdili na dvojročný trest podmienečným odkladom na tri roky, takto: Súd dal prednosť páchateľovi trestného činu pred obeťou. Otázkou je, akú hodnotu má nevinný ľudský život v očiach členov tohto senátu,“ pripomína.

Pochybnosti o Lipšicovej nezávislosti má aj mimovládna organizácia VIA Iuris

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info