fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA ustupujú od sankcií za Nord Stream 2

Ilustračné foto / Nord stream 2

Nová americká administratíva by mohla byť ochotná rokovať s Nemeckom o zrušení amerických sankcií za projekt plynovodu Nord Stream 2. No len v prípade, ak Nemecko ponúkne riešenia na zaistenie energetickej bezpečnosti Európy, informuje nemecký obchodný denník Handelsblatt. 

Podľa Handelsblattu USA signalizovali pripravenosť hovoriť o zmiernení sankcií proti  projektu plynovodu z Ruska do Nemecka na čele s ruským plynárenským gigantom Gazprom. USA výmenou za to očakávajú, že Nemecko navrhne spôsoby ochrany energetickej bezpečnosti Európy a záujmov Ukrajiny.

Nemecko sa na projekt vždy pozeralo z ekonomického hľadiska, zatiaľ čo USA, niekoľko európskych krajín vrátane pobaltských štátov, Poľska a Európskej únie (EÚ) vyjadrilo znepokojenie nad tým, že Rusko využíva predaj plynu a jeho plynárenský monopol Gazprom ako politický nástroj.

Bidenova hovorkyňa už žiari

V posledných mesiacoch USA rozširujú sankcie  proti poskytovateľom služieb a tým, ktorí financujú plavidlá zapojené do výstavby Nord Stream 2, v novom pokuse zabrániť dokončeniu projektu.

Dokonca aj ruský plynárenský gigant Gazprom  varoval  investorov, že projekt Nord Stream 2 môže byť pozastavený alebo úplne zastavený z dôvodu mimoriadnych okolností vrátane „politického tlaku“.

Francúzsko medzitým naliehalo na Nemecko, aby úplne ukončilo projekt Nord Stream 2 kvôli zatknutiu vodcu ruskej opozície Alexejovi Navaľnému a zásahom ruských orgánov proti Navaľného stúpencom.

Najnovší prototyp vesmírnej lode Starship explodoval pri pristátí

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info