fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Po novom si môže 1,6 milióna Slovákov zlepšiť dôchodok o desiatky eur mesačne

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Novinka, ktorú zaviedlo ministerstvo práce sa týka viac ako 1,6 milióna Slovákov, ktorí prevádzkujú dôchodkové sporenie v druhom pilieri. Nové výpisy sú omnoho podrobnejšie a nenáchadza sa v nich len odhad nasporenej sumy, ale aj predpokladaný dôchodkový vek čí výšku dôchodku, informuje portál Pluska.

Nový typ výpisu z osobného dôchodkového účtu z druhého piliera dostávajú ľudia v týchto dňoch do e-mailových či poštových schránok. Tlačový odbor z rezortu práce informuje, že „výpis má prehľadnejšiu štruktúru, obsahuje viac informácií a jeho súčasťou je aj prognóza dôchodku z 2. piliera, ktorá sa vypočítava na základe aktuálnej investičnej stratégie sporiteľa. Vo výpise sporitelia nájdu aj informácie o vhodnosti zvolenej investičnej stratégie.”

„Tohtoročný výpis je úplne nový. Na rozdiel od predchádzajúcich rokov obsahuje odhady nasporenej sumy a prognózu výšku doživotného dôchodku. Zároveň obsahuje detailný rozpis nákladov a poplatkov za predchádzajúci rok,” uviedol Ján Šebo z banskobystrickej Univerzity Mateja Bela.

Prvým údajom v novom výpise je aktuálna hodnota dôchodkového účtu, ktorý sa nachádzal aj v starom druhu výpisu. „Je to vlastne hodnota vašich úspor k dátumu vyhotovenia výpisu, t. j. 31. 12. 2020. Takúto sumu máte nasporenú v 2. pilieri,” ozrejmil Šebo.

Dôchodcovia pozor: Ak nepôjdete na testovanie, nemôžete si ísť na poštu pre dôchodok!

Jednou z noviniek je spomínaný predpokladaný dôchodkový vek. „Tento odhad vychádza zo súčasne platných zákonných podmienok a neberie do úvahy počet vychovaných detí alebo iné faktory, ktoré môžu vplývať na stanovenie dôchodkového veku,” vysvetľuje Šebo.

Ďalšou novinkou je tzv. prognóza dôchodku. Jej využitie vysvetlil odborník nasledujúcimi slovami: „Suma je odhadnutá s využitím vzorcov finančnej a poistnej matematiky. A keďže budúcnosť je neistá, vo výpise sa tento neistý vývoj do budúcnosti znázorňuje vo forme troch scenárov: pesimistický, základný a optimistický.“

Po novom vo výpise nájdete aj prehľad poplatkov, ktoré ročne splácate správcovi. „Čím viac vám správca zarobí, tým viac zaplatíte na odplate za zhodnotenie. Toto číslo môže byť niekde medzi -0,3 % až -1,5 % v prípade, ak správca dosiahol v danom fonde výnos aspoň 12 %,” dodáva Ján Šebo.

V novom druhu výpisu z osobného dôchodkového účtu z druhého piliera sa nachádzajú aj informácie o vhodnosti zvolenej stratégie, k čomu sa vyjadril aj šéf Allianz – SDSS: „Stále platí, že ak má sporiteľ menej ako 40 rokov, časť úspor by mal mať uložených v akciových fondoch, ktoré majú v dlhšom časovom horizonte väčší potenciál zhodnotenia ako v garantovaných fondoch,“ uviedol Miroslav Kotov.

Kvôli nariadeniam si netestovaní dôchodcovia nemôžu vybrať ani dôchodok na pošte.  

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info