fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Nedokončiteľný projekt? Francúzsko žiada Nemecko, aby zastavilo výstavbu Nord Stream 2

Práce na pokládke plynovodu Nord Stream 2 / Gazprom

Vysoko postavený francúzsky politik nalieha na Berlín, aby kvôli zadržaniu opozičného predstaviteľa Alexeja Navaľného zrušil výstavbu takmer kompletného rusko-nemeckého plynovodu Nord Stream 2, informuje portál RT.

Projekt, ktorý má za cieľ zlepšiť energetickú bezpečnosť Nemecka a znížiť závislosť Európy od tranzitu moskovského plynu cez Ukrajinu, sa mal začať minulý rok. Zbrzdili ho však sankcie uvalené USA, ktorých cieľom je blokovanie plynovodu, ktorý ponúka lacnejšiu alternatívu k americkému skvapalnenému zemnému plynu (LNG).

V posledných rokoch Washington tvrdil, že plynovod ohrozuje európsku energetickú bezpečnosť, a pokúsil sa ho zmariť ako spôsob potrestania Ruska. Teraz, po Navaľného zadržaní, zaujal Paríž rovnaký názor ako USA. „Vždy sme tvrdili, že máme z projektu obavy,“ uviedol v pondelok francúzsky minister pre európske záležitosti Clément Beaune pre rádio France Inter.

Francúzsko a Nemecko hrozia spoločnosti AstraZeneca súdnym sporom

Na otázku, či vláda podporuje zastavenie Nord Stream 2, Beaune odpovedal: „Áno, potvrdzujem to.“

Začiatkom toho dňa oznámil ruský energetický gigant Gazprom, že v januári 2021 došlo k zvýšeniu vývozu plynu na kontinent, pričom Francúzsko dostalo o 77,3 percenta viac ako v predchádzajúcom roku.

Beauneove komentáre sa pridávajú k ďalším medzinárodným tvrdeniam, ktoré požadujú, aby Berlín zastavil spoluprácu s Moskvou, pričom minulý mesiac prijal Európsky parlament rezolúciu požadujúcu ukončenie výstavby plynovodu.

Jedna z Muskových spoločností má opicu s čipom, ktorá dokáže hrať videohry

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info