fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Francúzsko a Nemecko hrozia spoločnosti AstraZeneca súdnym sporom

Ilustračné foto - SITA

Napätie medzi spoločnosťou AstraZenecou a EÚ v súvislosti s nedostatkom vakcín sa ešte zvýšilo, pretože Paríž a Berlín uviedli, že spoločnosti hrozia pokuty alebo dokonca právne kroky, ak sa ukáže, že uprednostňuje Britov pred Európanmi, informuje portál RT.

„Ak uprednostňujú iné destinácie, iné krajiny – napríklad Veľkú Britániu – pred nami, budeme brániť naše záujmy,“ uviedol francúzsky minister pre európske záležitosti Clement Beaune pre Rádio J a dodal, že spoločnosť teraz čelí „vážnym obvineniam“.

Úradník ďalej uviedol, že britsko-švédskemu výrobcovi vakcín môžu hroziť „pokuty alebo sankcie“, ak sa zistí, že uprednostňuje svojich britských klientov pred európskymi. Beaune dodal, že Brusel môže spoločnosť potrestať odmietnutím objednávky akýchkoľvek ďalších dávok alebo uložením pokút „stanovených v zmluve“.

Výrobcovia ruského Sputniku sú pripravení pomôcť EÚ

EÚ uzavrela s AstraZeneca dohodu o predbežnom nákupe v hodnote 336 miliónov eur, avšak spoločnosti zatiaľ neboli vyplatené všetky peniaze. Beaune pripustil, že v súčasnosti prebieha vyšetrovanie spoločnosti AstraZeneca a že Európania potrebujú „jasnosť a transparentnosť“.

Napriek tomu povedal: „Ak sa uprednostnili Briti, potom je to problém.“ Podobné ostré pokarhanie prišlo z Nemecka, kde minister hospodárstva Peter Altmaier uviedol, že „ak sa preukáže, že jednotlivé spoločnosti si neplnia svoje povinnosti, je potrebné rozhodnúť o právnych dôsledkoch“.

Nezaobchádzajte s Pekingom ako s „imaginárnym nepriateľom“, tvrdí čínsky veľvyslanec v USA

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info