fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rakúšan odkázal 2 milióny eur francúzskej dedine

peniaze
Ilustračný obrázok / pixabay

Rakúšan, ktorý počas druhej svetovej vojny utiekol so svojou rodinou pred nacistami, odkázal veľkú časť svojho majetku francúzskej dedine. Jej obyvatelia ich roky chránili pred prenasledovaním, informuje Guardian.

Eric Schwam, ktorý zomrel vo veku 90 rokov, zahrnul do svojej poslednej vôle prekvapivý darček pre dedinu Le Chambon-sur-Lignon, ktorá sa nachádza na odľahlej horskej plošine v juhovýchodnom Francúzsku. Dedina má veľkú protestantskú komunitu známu tým, že poskytuje prístrešie ľuďom v núdzi.

„Pre dedinu je to naozaj veľká suma,“ uviedol starosta Jean-Michel Eyraud.

Schwam a jeho rodina pricestovali do dediny v roku 1943 a počas vojny boli ukrytí v škole. Zotrval tam až do roku 1950. Schwam vo svojom testamente požiadal, aby sa peniaze použili na vzdelávacie a mládežnícke iniciatívy, najmä na štipendiá.

V Berlínskej arcidiecéze došlo za 73 rokov k zneužitiu 121 maloletých

Asi 2 500 Židov bolo počas vojny prijatých a chránených v Le Chambon-sur-Lignon, ktorého obyvatelia boli vyznamenaní izraelským pamätným centrom holokaustu Yad Vashem ako „Spravodlivý medzi národmi“.

V priebehu storočí dedina chránila široké spektrum ľudí unikajúcich pred náboženským alebo politickým prenasledovaním, od kňazov počas francúzskej revolúcie až po španielskych republikánov počas občianskej vojny v 30. rokoch. Nedávno aj migrantov a utečencov z Blízkeho východu a Afriky.

Zakladateľ Microsoftu Gates varuje pred ďalšou pandémiou

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info