fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Európa sa búri, protipandemických opatrení už majú ľudia plné zuby

Ľudia sa zhromaždili na demonštrácii s heslom „Koniec pandémie - deň slobody“ - proti obmedzeniam koronavírusu v Berlíne, SITA (AP Foto / Markus Schreiber)

Nebezpečný koronavírus sa šíri svetom už viac ako rok a bojujú proti nemu všetky vlády. Ľudia však už majú rozličných opatrení a zákazov na jeho zastavenie dosť a začínajú sa búriť.

COVID-19 je jedna z najhorších pandémií aká ľudstvo v jeho histórii postihla. Vedci proti nej bojujú, vlády proti nej bojujú, ale zatiaľ bez výraznejších výsledkov. A ľudia už majú rozličných opatrení a zákazov pomaly plné zuby a začínajú sa búriť. S demonštrantami mali naposledy problémy v Holandsku, ale aj v Bulharsku či neďalekej Viedni. Práve ňou pochodovalo v sobotu asi 10-tisíc nespokojných Rakúšanov, píše portál rt.com/news.

Demonštranti demolovali holandské mestá, v Sofii „Pochod k slobode“

Polícia v Holandsku po trojdňových, najmä večerných demonštráciách zatkla stovky nespokojných demonštrantov, ktorí podpaľovali autá, rozbíjali výklady, rabovali v obchodoch a útočili na policajtov. To všetko pre nespokojnosť ľudí s obmedzeniami, vrátane zákazu vychádzania, ktorý zaviedli v krajine tulipánov prvý raz od druhej svetovej vojny. V bulharskom hlavnom meste Sofia sa v stredu zišli stovky majiteľov reštaurácií z celej krajiny aby demonštrovali proti obmedzeniam, ktoré vláda na ich podniky uložila. Zraz pod heslom „Pochod k slobode„ sa uskutočnil v centre mesta a zablokoval hlavnú ulicu oddeľujúcu parlament od vládnej budovy. Z bezpečnostných dôvodov polícia uzamkla kancelárske budovy, protesty však zostali pokojné.

Dôvodom demonštrácie v Sofii bolo utorkové vyhlásenie ministra zdravotníctva Kostadina Angelova, ktorý oznámil, že reštaurácie a kaviarne nebudú môcť znovu otvoriť do 1. marca a diskotéky, nočné kluby a klavírne bary budú musieť byť zatvorené až do odvolania. Protestujúci žiadali odstúpenie ministra, pretože boj proti pandémii koronavírusu podľa ich názoru v Bulharsku zle zvláda. Ľudia sú zbavení práva na prácu bez uspokojivých náhrad. Počet infekcií korony v posledných týždňoch síce v Bulharsku klesol, no úrady sa obávajú, že mutácia korony, ktorá sa v súčasnosti šíri v Európe, môže mať dramatické účinky.

Matovič reaguje na búrlivé protesty: Drsné slová na predchodcov aj fašistov

Protestujúci v rakúskej Viedni požadovali odchod kancelára Kurza

Demonštrovalo sa aj v centre rakúskej Viedne, kde v sobotu pochodovalo asi 10-tisív ľudí nespokojných s obmedzeniami zameranými na zastavenie šírenia Covid-19 a žiadali rezignáciu kancelára Sebastiana Kurza. Rakúska vláda diskutuje o možnosti predĺženia prebiehajúceho tretieho lockdownu v krajine, ktorý zahŕňa obmedzenia pohybu a zatvorenie všetkých „nepodstatných“ podnikov. Väčšina demonštrujúcich v dave ignorovala policajné výzvy na dodržiavanie pravidiel rozostupov a nosenia masiek. Ľudia sa, naopak, zdravili bozkami, objímali sa a tancovali. Nespokojní ľudia niesli aj transparenty s nápismi „Kurz musí odísť“ a „Znovu urobte chrípku“, čo je slogan kampane odchádzajúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Obrovské protesty v Nemecku pre protipandemické opatrenia, polícia je už zúfalá

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info