fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Debakel s vakcínami sa musí riešiť, varuje Brusel

vakcína
Ilustračný obrázok / Reuters
Predseda Európskej rady varoval, že Brusel podnikne právne kroky na presadenie dodávok vakcín na Covid-19, ktoré boli sľúbené. Dodávky vakcín vyrobených vo Veľkej Británii sa neúmerne oneskorujú, informuje portál RT. 

„Podporujem všetky snahy o vyriešenie tejto otázky so spoločnosťami prostredníctvom dialógu a rokovaní,“ uviedol predseda Európskej rady Charles Michel v liste vedúcim predstaviteľom EÚ. Bola to reakcia na oznámenie spoločností AstraZeneca a Pfizer, že dodávky vakcín sa oneskoria a nedosiahnu očakávaný objem.

„Pokiaľ nenájdeme uspokojivé riešenie, domnievam sa, že by sme mali preskúmať všetky možnosti a využiť všetky právne prostriedky a vynucovacie opatrenia, ktoré máme na základe zmlúv k dispozícii,“ dodal Michel.

Európska komisárka pre zdravie Stella Kyriakidesová v stredu uviedla, že spoločnosť AstraZeneca by mala dodať EÚ vakcíny vyrobené vo Veľkej Británii, aby vyrovnala výrobné problémy v závodoch v Belgicku a Holandsku.

Spor medzi EÚ a AstraZeneca sa vyostruje

Obmedzený prístup k očkovacím látkam bol hlavným dôvodom pomalého pokroku EÚ v očkovaní jej takmer 450 miliónov občanov vakcínami Pfizer a AstraZeneca, ktoré registrujú výrobné problémy na kontinente.

Spojené kráľovstvo je v súčasnosti v Európe priekopníkom v očkovacích programoch proti Covid-19.

Británia bola tiež jednou z najviac postihnutých krajín pandémiou v Európe. Zaznamenala viac ako 100 000 úmrtí a 3,7 milióna infekcií. Niektoré odhady tiež naznačujú, že vírus je oveľa rozšírenejší, ako hovoria oficiálne údaje.

Výrobcovia ruského Sputniku sú pripravení pomôcť EÚ

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info