„Podporujem všetky snahy o vyriešenie tejto otázky so spoločnosťami prostredníctvom dialógu a rokovaní,“ uviedol predseda Európskej rady Charles Michel v liste vedúcim predstaviteľom EÚ. Bola to reakcia na oznámenie spoločností AstraZeneca a Pfizer, že dodávky vakcín sa oneskoria a nedosiahnu očakávaný objem.
„Pokiaľ nenájdeme uspokojivé riešenie, domnievam sa, že by sme mali preskúmať všetky možnosti a využiť všetky právne prostriedky a vynucovacie opatrenia, ktoré máme na základe zmlúv k dispozícii,“ dodal Michel.
Európska komisárka pre zdravie Stella Kyriakidesová v stredu uviedla, že spoločnosť AstraZeneca by mala dodať EÚ vakcíny vyrobené vo Veľkej Británii, aby vyrovnala výrobné problémy v závodoch v Belgicku a Holandsku.
Obmedzený prístup k očkovacím látkam bol hlavným dôvodom pomalého pokroku EÚ v očkovaní jej takmer 450 miliónov občanov vakcínami Pfizer a AstraZeneca, ktoré registrujú výrobné problémy na kontinente.
Spojené kráľovstvo je v súčasnosti v Európe priekopníkom v očkovacích programoch proti Covid-19.
Británia bola tiež jednou z najviac postihnutých krajín pandémiou v Európe. Zaznamenala viac ako 100 000 úmrtí a 3,7 milióna infekcií. Niektoré odhady tiež naznačujú, že vírus je oveľa rozšírenejší, ako hovoria oficiálne údaje.