fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA pozastavujú predaj rakiet do Saudskej Arábie a stíhačiek F-35 do SAE

F-35 Lockheed Martin
Ilustračné foto / Wikipédia

USA podľa úradníkov ministerstva zahraničia dočasne zmrazili niektoré nevybavené predaje zbraní spojeneckým štátom, zatiaľ čo Bidenova vláda prehodnocuje dohody o zbraniach, ktoré boli dohodnuté za prezidenta Donalda Trumpa, informuje portál RT.

Tento krok má vplyv na presne navádzané rakety predávané do Saudskej Arábie a stíhačky F-35 do Spojených arabských emirátov (SAE). Americkí výrobcovia zbraní Raytheon Technologies a Lockheed Martin majú zmluvy s týmito dvoma arabskými národmi.

„Toto je bežná administratívna činnosť typická pre väčšinu prechodov a demonštruje záväzok administratívy k transparentnosti a dobrej správe vecí verejných,“ uviedol v stredu hovorca rezortu.

Mexiko schváli ruskú vakcínu Sputnik V „do niekoľkých dní“

Len minulý týždeň uzavreli USA dohodu so SAE o dodávkach až 50 prúdových lietadiel F-35 a až 18 ozbrojených dronov ako súčasť dodávky zbraní v hodnote 23 miliárd dolárov, informovalo emirátske veľvyslanectvo vo Washingtone. Predošlá dohoda bola oznámená v novembri za Trumpovej administratívy a úsilie Senátu zablokovať ju nasledujúci mesiac nezabezpečilo podporu väčšiny.

V decembri americké ministerstvo zahraničných vecí poskytlo prostriedky na predaj 3 000 presne navádzaných rakiet GBU-39 Saudskej Arábii v hodnote 290 miliónov dolárov.

Čech ide pred slovenský súd za útok na policajta počas núdzového stavu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info