fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Spoločnosť Merck sa vzdala ďalšieho vývoja svojej vakcíny – bola neúčinná

MERCK
FOTO TASR/AP

Americká farmaceutická spoločnosť Merck & Co  sa musela zmieriť s výrazným neúspechom pri vývoji vakcíny proti koronavírusu. Vývoj dvoch verzií očkovacej látky sa musel zastaviť. V počiatočných klinických štúdiách totiž nepreukázali dostatočnú účinnosť. Mali nižšia imunitná odpoveď, než sa zistila u bývalých pacientov s COVIDom-19, píše rakúsky denník Kronen Zeitung.

Spoločnosť Merc sa chce teraz v súvislosti s COVIDom-19 zamerať iba na lieky na pľúcne ochorenia. Po zverejnení tejto informácie sa jej akcie na burzách prepadli prudko do mínusu.

Vakcína s modifikovaným vírusom osýpok

Americká farmaceutická spoločnosť vstúpila do zápolenia vo vývoji vakcíny proti koronavírusu pomerne neskoro . Merck & Co mala kvôli tomu v máji 2020 prebrať rakúskeho výrobcu vakcín Themis Bioscience. Očkovacia látka Themis, ktorá bola vyvinutá v spolupráci s Inštitútom Pasteura v Paríži, je založená na modifikovanom víruse osýpok, ktorý uvoľňuje časti koronavírusu do tela. Projekt  finančne podporovala medzinárodná očkovacia iniciatíva CEPI.

Spoločnosť Merck & Co tiež chcela spolupracovať s IAVI – Medzinárodnou iniciatívou na očkovanie proti AIDS, a to na vývoji ďalšej vakcíny založenej na rovnakej technológii ako očkovacia látka proti ebole – Ervebo amerického koncernu.

Zmluva s USA na lieky na COVID-19 

Spoločnosť chce však pokračovať vo vývoji dvoch liekov na liečbu COVIDu-19. Výsledky klinických štúdií majú byť zverejnené ešte v prvom štvrťroku. Na jeden z dvoch liekov v decembri uzavrela spoločnosť Merck & Co s americkou vládou dohodu o dodávkach v hodnote 356 miliónov dolárov (292,81 milióna eur).

16 vakcín je v rozhodujúcej tretej fáze

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO je v súčasnosti v klinickom vývoji 64 očkovacích látok, z toho 16 už v rozhodujúcej tretej fáze. Zatiaľ čo spoločnosti Pfizer/Biontech a Moderna už schválenie majú, a AstraZeneca naň čaká, iné firmy sa museli zmieriť s neúspechom. Francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi musela napríklad pre neuspokojivé  prvé výsledky začať s novou štúdiou, a tak jej možné schválenie sa predpokladá oveľa neskôr, než sa pôvodne plánovalo, uzatvárajú noviny Kronen Zeitung.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info