fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Po prekonaní COVIDu nie je dôvod sa očkovať. Získate imunitu až na desaťročia, potvrdila štúdia

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Časopis Forbes ešte minulý rok písal, že prirodzená imunita po prekonaní COVID-19 môže trvať až 8 mesiacov, ale môže to byť aj oveľa dlhšie. Vyplýva to zo štúdie renomovaných výskumníkov Inštitútu imunológie La Jolla. U jedincov, ktorí majú robustnú mieru B- a T- buniek, „pretrvávajú tieto v tele potom ešte veľmi veľmi dlho“

Zistili to na vzorke 185 pacientov, ktorí na začiatku pandémie prekonali ochorenie a väčšina mala stále dostatočné množstvo protilátok, ktoré boli trvácne a vykazujú veľmi malú mieru poklesu, čo znamená, že môžu poskytovať ochranu nielen na roky, ale aj na desaťročia.

Hoci štúdia ešte nebola preverená odborníkmi, tzv. peer-reviewed, New York Times ju označil za najkomplexnejšiu a najdlhšie trvajúcu štúdiu imunitnej pamäte na koronavírus doteraz.

Záver je, že ľudia, ktorí sa vyzdraveli, budú chránení do ďalších rokov, keď budú starší a ich zdravie chatrnejšie. Ako konštatuje aj NY Times „pravdepodobne nebude treba každoročné očkovanie, ako sme sa obávali“ (niektorí tešili). Autor štúdie Dr. Alessandro Sette tvrdí, že s touto prirodzenou imunitou bude nový koronavírus „zneškodnený dosť rýchlo bez toho, aby človek dostal príznaky, alebo ho vôbec roznášal“.

MUDr. Marec: Vláda idiotov už po niekoľký raz znásilnia národ a zarobili na tom

NY Times zas informoval, že nedávno vedci zistili, že tí, ktorí sa vyliečili z prvého SARS koronavírusu, majú dostatok protilátok ešte 17 rokov po prekonaní infekcie.

Národný očkovací plán MZ SR však odporúča ľuďom, ktorí prekonali COVID-19, aby podstúpili očkovanie po 90 dňoch od prekonania, príp. aj skôr. Kým očkovanie poskytuje len krátkodobú ochranu na 3-6 mesiacov, v relácií Na telo plus ešte začiatkom decembra nás hlavný infektológ MZ SR Prof. Pavol Jarčuška uisťoval, že vakcína poskytne dlhodobejšiu imunitu ako samotné prekonanie choroby. Takto nefunguje síce pri žiadnej chorobe, proti ktorej sa doteraz očkuje. Vysvetlenie by sa dalo hľadať v konflikte záujmov tohto pána, ktorý v posledných rokoch dostal tisíce od koncernu Pfizer.

Kým obyčajní ľudia sedeli doma, koaliční politici na horách veselo dovolenkovali

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info