fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Aj Kolíková sa snaží o zmenu verejného obstarávania. „Zákon spôsobí chaos,“ kritizuje šéf ÚVO

Mária Kolíková / Fotokoláž (via TASR)

Zmeny v zákone o verejnom obstarávaní. V podobe návrhov sú zlé, podľa odborníkov neprijateľné a vracajúce transparentnosť v čase o celé roky dozadu. 

Dokonca už nielen masívne kritizovaný návrh podpredsedu vlády Holého, ale aj samotnej ministerky spravodlivosti Kolíkovej. Ťažko sa nedá podľahnúť presvedčeniu, že ide o zámer. Téme sa venuje portál e.dennik.sk.

Podľa citovaného zdroja „s návrhom ministerky spravodlivosti zatiaľ otvorene nesúhlasí súdna rada, Úrad pre verejné obstarávanie aj mimovládne organizácie. Kolíkovej naznačujú, aby návrh stiahla z legislatívneho procesu.“

Ministerstvo spravodlivosti pripravilo návrh zákona o súdnej ochrane vo verejnom obstarávaní. Jeho pripomienkovanie pomaly speje ku koncu. „Javí sa problematicky – podobne ako zákon, ktorý predložil vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina). Akurát, že o návrhu ministerky Márie Kolíkovej (Za ľudí) sa toľko od začiatku nediskutovalo.“ Pripomína e.dennik.sk.

Web zaznamenal, že „mimoriadne kritický je ku Kolíkovej návrhu predseda ÚVO Miroslav Hlivák. Úrad pre verejné obstarávanie len dokončuje oficiálne pripomienky, no vo všeobecnosti hovorí, že tento materiál len umocňuje v oblasti verejných nákupov chaos, ktorému dáva základ novela vicepremiéra Holého.“

So samosprávami sme našli zhodu pri zmenách vo verejnom obstarávaní, tvrdí Hlivák

„Podkopáva dlho budované piliere dôvery a systému v oblasti verejných nákupov,“ hovorí pre e.dennik.sk Hlivák, pričom jeho slová vraj platia aj v prípade, ak by náhodou návrh podpredsedu vlády nebol schválený. „Kolíkovej návrh teda úrad vníma ako destabilizačný prvok pre oblasť verejných nákupov.“

„ÚVO vyčíta zákonu, že oslabuje verejnú kontrolu v oblasti verejných nákupov. Návrh totiž vypúšťa možnosť podávať podnety od občanov, novinárov, tretieho sektora, polície, ktoré môžu iniciovať nezávislú kontrolu verejného nákupu.“ Poukazuje na „novinky“ v pripravovanej legislatíve citovaný web.

„Kým my na úrade sa počas posledných troch rokov usilujeme búrať predsudky podnikateľov o tom, že verejné nákupy sú šité na mieru, usilujeme sa odbúravať byrokratické prekážky a predsudky, že tento systém je skostnatený a uzavretý, táto novela nás vracia dozadu, keďže má negatívny dosah na podnikateľské prostredie, ako aj na vyhlasovateľov súťaží,“ dodáva k tomu Hlivák.

„Upozorňuje aj na to, že zákon je podľa neho v rozpore s vládnym programom, v ktorom sa koalícia OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí zaviazala posilniť nezávislosť ÚVO“, konštatuje e.dennik.sk.

„Výhrady k zákonu o verejnom obstarávaní prednesiem na výbore NRSR“, tvrdí Hlivák

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info