fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Smatana: Britská mutácia je dominantná a to je vynikajúca správa. Vieme, prečo opatrenia nefungujú

FOTO TASR - Jaroslav Novák

Analytik Martin Smatana hovorí, že britská mutácia koronavírusu sa stala v Trenčíne dominantnou len v priebehu mesiaca. A to je vraj vynikajúca správa. Prečo? Napísal o tom na svojom facebooku. 

 

„Podľa analýz Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, britská mutácia tvorila 57 % pozitívnych prípadov z decembrového plošného testovania v Trenčíne! Prvý prípad bol zachytený už 14.11.2020 a len mesiac mu stačil na to aby sa stal dominantnou mutáciou v Trenčíne. Toto sú vynikajúce správy. Prečo?“ píše Smatana.

 

A hneď ponúka odpovede. Až do zverejnenia tejto informácie totiž vedci pracovali s dvoma hypotézami.

„Prvá bola tá, že tu anglická mutácia ešte nie je rozšírená. To, že nám lockdown nezaberá tak rýchlo ako sme videli v iných krajinách a ako sme očakávali by v tejto hypotéze znamenalo, že ľudia sú nezodpovední, nedodržujú pravidlá, alebo máme zle nastavené opatrenia. Toto v praxi najviac nahrávalo potrebe plošného testovania – lebo by to preukazovalo, že proste lockdown už nie je riešenie,“ hovorí.

RTVS sa verejne ospravedlňuje za zneuctenie Milana Lučanského v relácii Pumpa

Smatana pokračuje: „Ak by sa potvrdilo, že tu mutáciu máme a pomalší efekt lockdownu je spôsobený tým, že vírus je o desiatky percent infekčnejší, tak by to bolo dobré znamenie, nakoľko vieme, že opatrenia ho vedia udržať, len musíme prerobiť hygienické štandardy a ich sprísniť. Vedeli by sme teda, že to je cesta, len treba „zatlačiť“.“

Plošné testovanie v Trenčíne bolo 19 – 20.12.2020. Je teda veľká pravdepodobnosť, že dnes to je dominantnou formou už na celom Slovensku.

„Treba preto nutne zvážiť aktualizáciu opatrení (napr. 2 m rady, definíciu úzkeho kontaktu či samotný semafor) a výrazne navýšiť epidemiologické štandardy pred nastávajúcimi masovými testovaniami, aby sme nimi nerozšírili vírus ešte viac. Verím, že PCR testy ktoré vedia rozlíšiť mutáciu sa taktiež stanú štandardným diagnostickým nástrojom a spoločne to zvládneme…“ dodal Smatana.

Na záver analytik dodal: „Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a pochopiteľne ma neteší to že tu máme agresívnejšiu formu vírusu. Teší ma to, že lepšie vieme prečo opatrenia nefungujú ako sa čakalo a vieme čo ďalej s tým, aby sa to „opravilo“…“

Matovič sa bojí Sulíka, ktorý má vraj sľúbenú polovicu poslancov Za ľudí a mohol by položiť vládu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info