fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Krajiny EÚ by mali zaočkovať 70 percent dospelej populácie do konca augusta

FOTO: TASR/AP

Členské krajiny Európskej únie by mali zaočkovať minimálne 70 percent dospelej populácie do konca augusta 2021. Európska komisia vydala oznámenie, v ktorom vyzýva členské štáty EÚ, aby urýchlili proces očkovania v celej Únii: do marca by malo byť zaočkovaných najmenej 80 percent ľudí vo veku nad 80 rokov a 80 percent zdravotníckych a sociálnych pracovníkov. Uviedol to podpredseda Európskej komisie (EK) Margaritis Schinas. Informovala agentúra TASR.

„Navrhujeme tiež, aby do leta tohto roka členské štáty zaočkovali minimálne 70 percent dospelej populácie,“ uviedol Schinas. Neskôr vysvetlil, že to znamená „do konca leta“, ktoré podľa jeho slov v Európe trvá od júna do konca augusta. Oznámenie prišlo dva dni pred štvrtkovým videosummitom premiérov a prezidentov členských krajín EÚ, ktorý bude zameraný na koordinovanú európsku reakciu na pandémiu.

Komisia zároveň vyzvala členské štáty, aby pokračovali v doterajších ochranných opatreniach a obmedzovali sociálne kontakty svojich občanov a tiež aby bojovali proti dezinformáciám spojeným s očkovaním, koordinovali prípadné cestovné obmedzenia, urýchľovali testovanie a zvyšovali sledovanie kontaktov nakazených osôb a postupnosť genómov, aby tak predchádzali riziku nových variantov vírusu.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info