fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Regulačný úrad EÚ schválil vakcíny Pfizer a Moderna aj napriek pochybnej kvalite

Vakcína od spoločnosti Pfizer / Twitter (@consumerconnekt)

Európska agentúra pre lieky (EMA) čelila tlaku po schválení niekoľkých vakcín proti Covid-19, informuje francúzsky denník Le Monde. 

Francúzsky denník preštudoval dokumenty, ktoré sa dostali na internet. Naznačujú, že bola spochybnená kvalita vakcíny od spoločnosti Pfizer a BioNTech, čo však nezabránilo rade vysoko postavených úradníkov EÚ v tom, aby trvali na skorom schválení používania tejto vakcíny.

Podľa publikácie bol najmä jeden zo zamestnancov agentúry veľmi prekvapený vyhlásením šéfky Európskej komisie Von der Leyenovej, ktorá v podobe ultimáta poukázala na potrebu schváliť vakcíny Pfizer/BioNTech a Moderna do konca roka.

„Obe vakcíny majú dodnes problémy,“ uviedol zamestnanec agentúry EMA.

Pandémia sa skončí do leta, ale Covid-19 tu zostane ako sezónny vírus, tvrdí ruský expert

Rovnako sa v dokumentoch uvádza, že schválenie vakcíny Pfizer v polovici decembra 2020 považovala Európska komisia za „neprijateľné meškanie“.

Podľa dokumentu mali vedci najväčší problém práve s vakcínou od spoločnosti Pfizer, pretože hlavné námietky vznikli po objavení nezrovnalostí ohľadom zloženia vakcín, ktoré boli použité v klinických testovaniach.

Tak či onak, agentúra musela okrem vyššie spomínaného nátlaku čeliť tiež hackerskému útoku, upozorňuje denník. Útok mal za následok únik citovaných dokumentov na internet. V rozhovore s Le Monde zástupcovia organizácie pripustili, že „uverejnené e-maily odrážajú vzniknuté problémy“.

Ľudia strácajú dôveru v sociálne médiá, tvrdí ekonomický expert

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info