fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Drzosť kráľa Mikasa z pohľadu právnika

Radoslav Procházka/TASR

„Chucpe kráľa Mikasa“ Píše ústavný právnik a bývalý poslanec NR SR Radoslav Procházka vo svojom publikovanom zamyslení za končiacim sa týždňom.

Na vysvetlenie – slovo „chucpe“ je pôvodne hebrejským výrazom pre drzosť, arogonaciu, cynizmus či trúfalosť, a to v nebývalej miere. Radoslav Procházka nazval svoju úvahu o počínaní hlavného hygienika v poslednom čase na portáli dennikn.sk práve titulkom „Chucpe kráľa Mikasa“.

„Ostatná novela zákona o ochrane verejného zdravia z polovice novembra dala hlavnému hygienikovi právomoci, ktorých rozsah sa mnohým zdal neprimeraný. Hlavný hygienik našťastie nestratil duchaprítomnosť a do vlastných vyhlášok (napríklad do vyhlášky 4/2021, vydanej 10. januára) nasúkal paragrafy, ktoré mu umožňujú, aby konkrétne osoby z pôsobnosti ním vydávaných opatrení vyňal.“ Píše Radoslav Procházka.

na vysvetlenie ústavný právnik dodáva, že „v skratke – štátny úradník, ktorý vedie rozpočtovú organizáciu ministerstva zdravotníctva, dostal od parlamentu právomoc obmedziť rozsah a kvalitu prístupu občanov k základným právam a od seba samého dostal právomoc si z týchto občanov vybrať tých, ktorým sa prístup k právam obmedzovať nebude.“

„Možnosti obmedziť slobodu patrí v portfóliu kráľovských právomocí dôležité miesto, ale jej výkon často pôsobí ako nepríjemná a nevďačná úradnícka povinnosť. Pravú romantiku tomu dáva až možnosť udeliť milosť,– až týmto právom sa kráľovský majestát naozaj napĺňa. A skutočným monarchom je len ten, kto si toto právo vie sám udeliť. Ten si môže povedať: ja som zákon.“ Končí svoju úvahu Radoslav Procházka.

R.Procházka: Za poznanie, že moja úloha nie je na čele strany, som zaplatil veľa

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info