fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ak ste prekonali Covid, máte imunitu aspoň na 5 mesiacov, tvrdí britská štúdia

Bunky infekčné na Covid-19
Bunky infekčné na Covid-19 / Reuters
Štúdia verejného zdravotníctva v Anglicku zistila, že väčšina ľudí, ktorí už boli infikovaní Covid-19, je chránená pred opätovným ochorením najmenej päť mesiacov, informuje portál RT.

„Prirodzene získaná imunita v dôsledku minulých infekcií poskytuje 83% ochranu pred reinfekciou v porovnaní s ľuďmi, ktorí túto chorobu predtým nemali,“ informovala Public Health England (PHE) anglická agentúra sponzorovaná ministerstvom zdravotníctva a sociálnej starostlivosti vo štvrtkovej tlačovej správe.

Štúdia naznačuje, že väčšina ľudí je chránená pred reinfekciou najmenej päť mesiacov, čo vyvracia obavy, že by sa imunita mohla rýchlo stratiť.

„Medzi 18. júnom a 24. novembrom vedci odhalili 44 potenciálnych reinfekcií zo 6 614 účastníkov, ktorí mali pozitívny test na protilátky. To predstavuje 83-percentnú mieru ochrany pred reinfekciou,“ uvádza sa vo vyhlásení PHE.

WHO ešte pred rokom o Covide tvrdila: „Neexistujú dôkazy o prenose z človeka na človeka“

Autori štúdie varujú, že tí, ktorí boli predtým infikovaní, môžu byť stále schopní prenášať vírus. Dodávajú, že je nevyhnutné, aby všetci naďalej dodržiavali pravidlá a zostali doma, aj keď už predtým mali Covid.

Profesorka Susan Hopkinsová, hlavná lekárska poradkyňa pre PHE a štúdia SIREN (SARS-CoV-2 Immunity and REinfection EvaluatioN) ponúkli ďalšiu príčinu pozitivity. Ak si myslíte, že ste túto chorobu už mali a ste chránení, môžete si byť istí, že je veľmi nepravdepodobné, že sa u vás rozvinú závažné infekcie.“

V Nórsku po očkovaní zomrelo 13 ľudí, podľa úradov však u nich „neočakával dlhší život“

Štúdia zahŕňala pravidelné testovanie protilátok a polymerázovej reťazovej reakcie (PCR) na 20 787 zdravotníckych pracovníkoch vrátane klinických pracovníkov v prvej línii a predklinických pracovníkov.

Pri nábore malo 6 614 týchto účastníkov už pozitívny test na protilátky Covid-19. Vedci budú účastníkov monitorovať 12 mesiacov, aby zistili, ako dlho imunita trvá. Štúdia vychádza z dohadov o tom, ako dlho vydrží imunita a o dlhodobej účinnosti vakcín.

Chceš sa oženiť so západniarkou? Je to zrada a máš vyhadzov! vyhráža sa čínsky Huawei

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info