fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

„Haščákovi právnici a manželka verbálne napádali policajtov,“ tvrdí vyšetrovateľka

V bratislavskom Digital Parku, kde sídli finančná skupina Penta, zasahovali ozbrojení policajti. Na snímke vľavo podnikateľ Jaroslav Haščák počas zadržania 1. decembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian

Vyšetrovateľka Gorily: „Pri prehliadke Penty nás verbálne napádali advokáti, robila to aj Haščákova manželka.“

Obštrukcie a vyhrážanie advokátov Penty policajtom sprevádzali podľa vyšetrovateľky prehliadku sídla spoločnosti v bratislavskom Digital Parku 1. decembra, keď zadržali aj Jaroslava Haščáka. Na takéto správanie právnikov sa sťažuje v podnete Slovenskej advokátskej komore vyšetrovateľka kauzy Gorila Martina Babacsová, ktorá prehliadku v Digital Parku viedla. Píše o tom web dennikn.sk.

„Počas výkonu prehliadky nebytových priestorov advokáti obvineného Mgr. Jaroslava Haščáka verbálne napádali orgány činné v trestnom konaní, vytvárali niekoľkohodinové obštrukcie, nerešpektovali výzvy a poučenia zo strany OČTK, fyzicky bránili vstupu do kancelárií v administratívnom komplexe a nerešpektovali neverejnosť prípravného konania,“ sťažuje sa podľa citovaného zdroja vyšetrovateľka Babacsová.

Medzi právnikmi bol podľa nej hlavný advokát Penty Martin Škubla a manželka obvineného podnikateľa Valéria Haščáková, ktorá má tiež advokátsku licenciu a právne zastupuje svojho muža. Haščáka na mieste zastupovali aj ďalší štyria právnici. O priebehu prehliadky informovali aj Aktuality.sk.

„Čakali ste iné, ako že Haščáka pustia? Matovič si chráni svojich,“ píše Blaha

Z Babacsovej podania vyplývajú viaceré podozrenia zo spolupráce polície s Pentou v minulých rokoch. Tvrdí dennikn.sk. „Po zahájení úkonu o začatí prehliadky nebytových priestorov JUDr. Valéria Haščáková položila otázku vyšetrovateľke PZ, ako je možné, že neboli vopred o úkone informovaní, nakoľko vždy vedeli o každej akcii vopred a teraz ich nikto z vedenia neinformoval,“ píše sa v podnete.

Hneď potom sa podľa policajnej vyšetrovateľky obrátila na Haščáka s poznámkou „veď vieš, že vždy nás informovali“. Babacsová tieto poznámky vyhodnocuje tak, že z nich vyplýva, že v minulosti disponovali predstavitelia Penty informáciami z prostredia polície vrátane utajovaných skutočnosti.

Babacsová sa zároveň sťažuje, že si advokáti prehliadku nahrávali na mobilný telefón, hoci ich polícia upozornila, že to nesmú robiť, lebo prehliadka nie je verejným úkonom. Haščáková však podľa vyšetrovateľky povedala, že ona to môže zavesiť, kam chce. „No, čo spravíte?“ pýtala sa advokátka. Advokáti si podľa podnetu odovzdávali mobil, na ktorý prehliadku nahrávali, a telefón dávali policajtom priamo pred tváre. Informuje dennikn.sk.

Haščák je už dva týždne bezdôvodne vo väzbe, tvrdia právnici

Vyšetrovateľka ďalej podľa citovaného zdroja naznačuje, že Valéria Haščáková policajtov zastrašovala. „Vy budete v pohode, lebo vy máte nad sebou vyšetrovateľku, ktorá vás riadi, ale oni nebudú v pohode, pričom ukázala na vyšetrovateľky, možno 5 – 10 rokov áno, ale potom nie,“ píše sa v sťažnosti.

Podľa podania na advokátsku komoru Babacsová píše aj o možnom vydieraní či zastrašovaní prokurátora Ondreja Repu, ktorý vyšetruje, či Haščák kúpil nahrávky Gorily od ľudí z prostredia SIS, a žiadal tiež súd, aby vzal finančníka do väzby. Keď totiž jeho advokáti našli podpis na súhlase s prehliadkou, jeden z nich povedal „toho poznáme, niečo na neho vytiahneme zo študentských čias“.

Babacsová za pokus o ovplvňovanie vyšetrovania či zastrašovanie považuje aj to, že jej Valéria Haščáková opakovane telefonovala na jej súkromný mobil, ktorý advokáti nemali vôbec mať. Haščáková jej podľa podania mala volať trikrát 3. decembra a potom jej poslala tri SMS správy, v ktorých ju žiadala o stretnutie s manželom. Na to mala nárok len pre to, že je zároveň jeho advokátkou, keďže obvinení v kolúznej väzbe môžu väčšinou komunikovať iba s obhajcami.

Väzba má na Haščáka aj osobný dopad, vymazali ho zo spoločnej fotografie partnerov

Denník N požiadal o reakciu advokáta Škublu, ktorý je dlhé roky hlavným advokátom Penty. Odpísal, že odpovie neskôr, ale ešte nevie kedy, keďže je pracovne zaneprázdnený.

„Naše kroky a aj správanie dňa 1. 12. 2020 počas prehliadky priestorov Digital Park II vychádzali z presvedčenia, že išlo o neprimeraný zásah a postup ako zo strany komanda Lynx, tak aj zo strany vyšetrovateľov,” napísal Škubla pre Aktuality.sk. Tvrdil, že „účastníci majú právo vyhotovovať pri takýchto úkonoch záznam a takýto postup je plne v súlade s verejným záujmom, pretože slúži na kontrolu zákonnosti vykonávania takýchto úkonov“.

Haščák sa do výkonného vedenia Penty nevráti. Na slobode sa bude snažiť najmä o vlastné obhajovanie
Haščák je obvinený z podplácania a prania špinavých peňazí. NAKA ho obvinila pre podozrenie, že s bývalým šéfom kontrarozviedky SIS Ľubomírom Arpášom a jeho manželkou Danou Arpášovou zobchodoval zvukové nahrávky kauzy Gorila. V nahrávke sa hovorí o podozreniach z korupcie v čase druhej Dzurindovej vlády. Podľa spisu o korupcii hovoril Haščák v konšpiračnom byte Penty s vtedajšou šéfkou Fondu národného majetku či s ministrom hospodárstva Jirkom Malchárkom.

Penta od zverejnenia dokumentu v písomnej forme na sklonku roku 2011 popierala, že by sa niečo také dialo. Pripomína zdroj článku, web dennikn.sk.

Prečo naozaj išiel Haščák do väzby? A kto bude ďalší? (Ján Čarnogurský ml.)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info