fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Hrozivá štatistika: V nemocniciach u nás zomrie na COVID-19 každý piaty pacient!

Zdravotníckeho personálu je v našich nemocniciach zúfalo málo. Zdroj: FB / Milan Kunovský

Koronavírus kosí ľudí po celom svete, na Slovensku sa počty mŕtvych začali dramatizovať až po nástupe druhej vlny, ktorá u nás udrela plnou silou. Desivá je však štatistika, z ktorej je vidieť, že v slovenských nemocniciach každý piaty pacient, ktorý sa do nich dostane s ochorením COVID-19, tomuto ochoreniu podľahne.

Ešte horšie vyznieva skutočnosť, že pacienti sa často nakazia v nemocniciach či zariadeniach pre seniorov. Smutnú štatistiku uviedol po rokovaní Pandemickej komisie minister zdravotníctva Marek Krajčí, podľa ktorého v aktuálnej pandemickej situácii stále stúpajú počty úmrtí pacientov nakazených koronavírusom, uvádza portál cas.sk.

Pribúdajú nielen nakazení pacienti, ale aj zdravotníci

Šéf rezortu zdravotníctva tiež uviedol, že v nemocniciach zomiera každý deň takmer 35 ľudí. Úmrtia hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 podľa ministra hovoria aj o tom, že do nemocníc sa dostávajú najmä starší, imobilní pacienti či pacienti s chronickými ochoreniami. Percento postihnutých nad 65 rokov z celej populácie postihnutej koronavírusom je podľa Krajčího vyššie, ako býva zvykom, aj preto celkové počty pacientov v nemocniciach rastú. Hoci sa situácia v nich postupne zhoršuje, kapacity lôžok, podľa ministra zdravotníctva však stále sú. „Za posledný týždeň pribudlo približne 300 pacientov s ochorením COVID-19 a stúpa aj percento zdravotníkov, ktorí sú v karanténe. Aktuálne je to 2 917 úväzkov zdravotníkov,“ povedal Krajčí.

„Kopal by som ich do zadku…egoistov primitívnych,“ odkazuje Ňarjaš tým, čo zľahčujú koronavírus

Slovensko je síce v porovnaní s okolitými krajinami v počte nakazených na tom stále lepšie, ale trend je nepriaznivý. „Žiaľ, sedemdňový aktuálny priemer, keď spočítame PCR testy a antigénové testy, je na úrovni 3 571, lenže každým dňom sa počty pozitívnych testov zvyšujú,“ pridáva minister, ktorý predpokladá aj nárast množstva vykonaných testov, keďže sa budú otvárať nové odberné miesta, ktorých je v súčasnosti 223.

Analytici ministerstva tiež zisťovali, aké mali opatrenia vlády dopady na reprodukčné číslo vírusu. „Aj po zavedení pomerne prísnych opatrení v polovici októbra, sme mali stále reprodukčné číslo nad úrovňou jedna. Pod úroveň jedna sa číslo dostalo, až keď sme zaviedli takzvaný lockdown pred plošným testovaním. V zapätí po celoplošnom testovaní sa nám ho podarilo zraziť ešte výraznejšie dole,“ skonštatoval Krajčí. V súčasnosti je reprodukčné číslo 1,35 a aj to je jeden z dôvodov, prečo pandemická komisia včera zasadala, dodáva v závere portál cas.sk.

Zomreli s covidom alebo na covid? Lekár z pražskej nemocnice vniesol do debaty svetlo

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info