Poslanec NRSR Ján Podmanický dnes v Národnej rade Slovenskej republiuky predložil pozmeňovací návrh k prerokovávanému ústavnému zákonu, ktorým chce koalícia odobrať právomoci Ústavnému súdu.
Svoj návrh opiera o stanovisko ústavných právnikov, Bednátskej komisie a demokratických princípov právneho štátu. Sporným bodom vládneho návrhu ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej je obmedzenie právomocí Ústavného súdu SR v otázke preskúmavania ústavných zákonov s Ústavou SR.
Podľa Podmanického ide o znefunkčnenie mechanizmu, ktorý by bránil prípadným neústavným „excesom“ parlamentu. Ako príklad uviedol hypotetickú možnosť, že parlament si odhlasuje predĺženie svojho volebného obdobia na ďalších 20 rokov a v štáte nebude existovať žiadna právna možnosť takýto „exces“ nedopustiť.
„Vládna koalícia zmenami v ústave súvisiacimi s reformou justície ohrozuje právny štát a demokraciu na Slovensku.“ vyhlásil v rozprave k zmene Ústavy predseda Smeru-SD Robert Fico.
Opozícia kritizuje aj predloženie pozmeňujúceho návrhu Alojza Baránika (SaS), ktorý chce spolitizovať prokuratúru. Tvrdí, že návrh prichádza bez diskusie, prípravy a na poslednú chvíľu. Generálna prokuratúra (GP) SR podľa Fica ani len netuší, že niekto v NRSR chce meniť jej charakter a definíciu v ústave. Hovorí, že koalícia sa zbláznila a láme právny štát cez koleno. Novelu sa chystajú napadnúť na Ústavnom súde (ÚS) SR.
„Toto je porušovanie princípov právneho štátu a demokracie, že už väčšie ani nemôže byť,“ povedal Fico. Skonštatoval, že novelizácia ústavy, o ktorej diskutuje plénum NRSR, môže byť predmetom posudzovania zo strany orgánov EÚ. Namietka smerovala najmä k faktu, že zmena sa ide prijímať bez riadnej diskusie a že návrh spôsobuje nerovnováhu medzi zložkami moci.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) podľa neho potrebuje školenie z trojdelenia moci či systému váh a bŕzd. „Sme nervózni z toho, čo dnes vystrája vláda v Ústave SR,“ dodal.
Odmieta tiež návrh na úpravu kompetencií Ústavného súdu pri posudzovaní ústavnosti noviel ústavy. Upozornil, že NRSR tak bude môcť prijať akýkoľvek zákon, ktorý bude v rozpore s ústavou, princípmi právneho štátu či ľudskými právami. Hovorí, že vláda si vytvára poistku, aby ÚS nemohol posudzovať „nezmysly“, ktoré si schváli.