fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Británia masívne investuje do zbrojenia, podporuje tým zamestnanosť v čase krízy

Boris Johnson/TA SR

Britský premiér Boris Johnson podporil plán zvýšenia výdavkov na obranu o ďalších 16,5 miliardy libier. Ide o sumu, ktorú dodatočne pohltí zbrojársky priemysel počas nasledujúcich štyroch rokoch. Toto rozhodnutie je údajne výsledkom ponaučení z prehľadu vývoja zahraničnej politiky, obrany a bezpečnosti Spojeného kráľovstva. Správu publikoval portál altair.com.pl. 

Veľká Británia, USA, Dánsko a Nórsko kontrolujú námorné aktivity za polárnym kruhom

Ohlásené investície umožnia rozvoj operačných aktivít, nových kapacít a modernizáciu ozbrojených síl Jej Veličenstva. Vláda Borisa Johnsona sa už skôr zaviazala zvýšiť výdavky na obranu o pol percenta ročne nad mieru inflácie. Ide o zvýšenie rozpočtu na obranu o 24,1 miliárd britských libier za štyri roky. Spolu s prostriedkami už odsúhlasenými to znamená ďalších 40,6 miliárd libier v nasledujúcich štyroch rokoch.

Predseda vlády Johnson tiež oznámil vytvorenie agentúry zaoberajúcej sa umelou inteligenciou, vytvorenie Národných kybernetických síl a vytvorenie vesmírneho velenia, ktoré by malo v roku 2022 vystreliť prvú raketu.

Plánuje sa aj výrazné zvýšenie financovania výskumu a vývoja. Dodatočné financovanie vo výške najmenej 1,5 miliárd GBP vygeneruje financovanie vo výške 5,8 miliárd . Projekty oznámené Johnsonom majú poskytnúť 10 tisíc nových pracovných miest ročne.

Británia bola vždy nespravodlivá, nerovná a rozdelená. Covid to len prehĺbil (Lisa McKenzie)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info