fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Plynovod Nord Stream 2 tento rok nedokončia – je to definitívne

Ilustračný obrázok na výstavbe plynovodu Nord Stream 2 / Gazprom (nordstream2)

Dokončenie Nord Stream 2 sa neuskutoční ani v roku 2020. Finále sa odkladá najskôr na koniec jari 2021.

Špeciálne plavidlo Akademik Čerskij na podmorské kladenie potrubia v roku 2020 už nedokončí stavbu plynovodu Nord Stream 2. Oficiálnym dôvodom je to, že dlhodobé meteorologické pozorovania ohlasujú sezónu zimných búrok v Baltskom mori, v ktorých nebude môcť operovať ani jedno technické plavidlo. Dôvod nového posunutia čo i len teoretického obnovenia práce na SP-2 však podľa odborníkov spočíva inde. Pripomína to portál finobzor.ru.

Vývoj na trhu s ropou a zemným plynom v súčasnom stave nemožno z dlhodobého hľadiska nijako predvídať, takže posunutie dokončenia do jari 2021 – čo je veľmi dlhá doba – môže mať pre ropovod akékoľvek následky. Gazprom však nestráca nádej a demonštruje „optimizmus“, keď ústami Eleny Burmistrovej, predstaviteľky spoločnosti Gazprom Export vyhlasuje, že projekt bude dokončený, ide iba o načasovanie, nie o „politické intrigy“ vo Washingtone.

Lode, pracujúce na kladení potrubia Nord Stream 2, potichu opúšťajú svoje pozície

Úspešnosť či neúspešnosť plynovodu však nesprevádza ani tak nedostatočný dopyt po surovinách v dôsledku hospodárskej krízy a zablokovania ekonomík v mnohých krajinách. Stáva sa jednoducho zbytočným, čo spôsobila najmä jeho zastaraná dlhodobá výstavba. Takže reči o „búrkach“ sú len rozptýlením a prejavom neochoty a nemožnosti dokončiť stavbu druhej vetvy ropovodu. Preto je odkaz na „nepriaznivé počasie“ pre ruskú stranu výhodnou výhovorkou.

Podľa odborníkov je Moskva nútená „hrať hru“ pre verejnosť: partnerstvá so spoločnosťami z EÚ a úzke zameranie národného hospodárstva na vývoz energie zaväzujú v budúcnosti predstierať aktivitu a dôveru, aj keď vyhliadky nie sú príliš jasné.

Merkelová ponecháva otvorenú budúcnosť Nord Streamu 2

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info