fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

EÚ schváli hneď dve vakcíny proti Covid-19

Ilustračný obrázok © Shutterstock
Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová oznámila, že EÚ je pripravená do konca roka schváliť vakcíny Moderna aj Pfizer-BioNTech. To znamená, že by sa mohli
do únijného bloku distribuovať obe vakcíny, informuje portál RT.

Ak proces schvaľovania prebehne bez problémov, Európska agentúra pre lieky (EMA) by mohla dať očkovacím látkam Pfizer / BioNTech a Moderna podmienené povolenie na uvedenie na trh, reálne v druhej polovici decembra, uviedla von der Leyenová v piatok na tlačovej konferencii po videosummite vedúcich predstaviteľov EÚ.

Videokonferencia sa primárne zameriavala na riešenie pandémie v únii a na to, ako môžu členské štáty počas sviatočného obdobia spolupracovať na ochrane občanov a zabránení šírenia vírusu. Predsedníčka EK tiež uviedla, že potenciálne by sa mohla v členských štátoch použiť aj ruská vakcína Sputnik V. Musí byť však predmetom rovnakého postupu autorizácie EMA ako v prípade iných kandidátov na dodávky vakcíny.

Vedci hovoria o veľkom prielome – bude možná liečba HIV?

EÚ sa dohodla na rokovaniach s piatimi spoločnosťami o distribúcii vakcín proti koronavírusu po celom kontinente, a to vrátane spoločností AstraZeneca, CureVac, Johnson & Johnson, Pfizer-BioNTech a Sanofi-GSK. Vyjadrenia von der Leyenovej prišli v ten istý deň, keď spoločnosť Pfizer požiadala o mimoriadne povolenie pre svoju vakcínu v USA a v ten istý týždeň, keď spoločnosť Moderna oznámila svoj zámer predložiť v nasledujúcich týždňoch svojho kandidáta na vakcínu na povolenie núdzového použitia v Amerike.

V EÚ, Európskom hospodárskom priestore a Spojenom kráľovstve sa podľa údajov  zhromaždených Európskym centrom pre prevenciu a kontrolu chorôb od začiatku pandémie vyskytlo 11 542 665 potvrdených prípadov a 283 673 úmrtí . Mnoho národov na kontinente má v súčasnosti určitú formu lockdownu s cieľom bojovať proti novému koronavírusu.

Koronavírus má všetky znaky biologickej zbrane, tvrdí ruský profesor

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info